Ks. Witczyk: słowo Boże daje bardzo dużo łaski

(fot. shutterstock.com)

Słowo Boże daje bardzo dużo łaski, pod warunkiem, że żyje ono w naszych sercach. Wtedy daje nam moc Ducha Świętego, łaskę Bożą i mądrość w podejmowaniu decyzji - powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, pomysłodawca Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego.

 

Inicjatywa ta polega na poddaniu się szczególnej refleksji nad wybranym fragmentem Słowa Bożego. W tym roku będą to cytaty z Listu św. Pawła do Galatów.

 

Organizowany po raz pierwszy, Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma pomagać w odkrywaniu zalet wspólnotowego czytania Biblii, ukierunkowywać modlitwę i medytację wiernych na wybraną księgę. - Chodzi nam o modlitewne czytanie Słowa Bożego. Chcemy by dla wierzącego chrześcijanina było ono światłem w modlitwie na cały rok. Natchnieniem do podejmowania dobrych działań - powiedział w rozmowie z KAI ks. Witczyk.

 

Z tej okazji 30 kwietnia w kościołach, będzie miała miejsce uroczysta lektura fragmentu "Listu św. Pawła do Galatów". - Słowo Boże daje bardzo dużo łaski, pod warunkiem, że żyje ono w naszych sercach. Wtedy daje nam moc Ducha Świętego, łaskę Bożą i mądrość w podejmowaniu decyzji - podkreślił duchowny.

 

Organizatorzy wydarzenia; Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów "Soar", dostarczą do wszystkich parafii odpowiednią ilość specjalnie przygotowanego Biuletynu, który ma przybliżyć wiernym sens odczytanego fragmentu. - Każdy duszpasterz, katecheta, powinien otrzymać od proboszcza biuletyn - podkreślił ks. Witczyk, dodając, że za ok. dwa tygodnie do wszystkich kurii diecezjalnych trafią odpowiednie materiały.

 

Jak podkreśla duchowny, do włączenia się w inicjatywę organizatorzy zapraszają zwłaszcza księży katechetów i katechetów świeckich, by w ciągu Tygodnia Biblijnego wybrany fragment Słowa Bożego stał się przedmiotem refleksji, również podczas katechez.

 

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma za zadanie ukazywać Pismo Święte jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy. - Dziś świadomość tego faktu jest bardzo ważna w kontekście penetrującego nasze życie społeczne, polityczne i religijne islamu, który w swojej radykalnej postawie prezentuje zupełnie inne postawy niż te, do których wzywa nas Chrystus i Ewangelia - powiedział ks. Witczak.

 

Pomysłodawcy wydarzenia wybrali fragment "Listu św. Pawła do Galatów", ponieważ właśnie w nim pada akcent na Ewangelię, jako źródło wiary chrześcijańskiej, która odróżnia nas od wyznawców innych religii.

 

- Jak pisze sam apostoł Paweł w Liście do Galatów, poświęcił on całą swoją misję na objawianie Jezusa Chrystusa, jako Zbawiciela każdego człowieka, który przez zmartwychwstanie wnosi wydarzenie, którego nie ma w żadnej innej religii. Apostoł mówi o powołaniu człowieka do zmartwychwstania, do życia z Bogiem w niebie - tłumaczył moderator krajowego Dzieła Biblijnego.

 

Duchowny zauważył, że zaletą wybranego fragmentu, jest również "szereg wezwań moralnych inspirujących do prawdziwie chrześcijańskiego życia".

 

Co tydzień na Facebooku i na stronie internetowej Dzieła Biblijnego będzie drukowany kolejny fragment "Listu do Galatów" z odpowiednim komentarzem egzegetycznym, patrystycznym oraz ikonograficznym. - Będziemy wracać do Listu co tydzień, żeby przemedytować te wspaniałe wersety - podkreślił ks. Witczak.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook