Kard Nycz: post kieruje nasze serca ku wartościom ważniejszym

Kard Nycz: post kieruje nasze serca ku wartościom ważniejszym
(fot. Piotr Rymuza / CC BY-SA 3.0)
KAI / jp

- Żywienie w sercu nienawiści wobec swojego brata podlega pod piąte przykazanie Dekalogu - podkreślił Kazimierz Kardynał Nycz, zachęcając, by czas Wielkiego Postu stał się okazją do przemiany życia osobistego, rodzinnego i społecznego.

Metropolita warszawski przewodniczył w piątek wieczorem liturgii w stołecznym kościele stacyjnym św. Ojca Pio na Gocławiu.

Przywołując w homilii postać włoskiego kapucyna, kard. Nycz podkreślił, że nawrócenie i żal za grzechy są warunkiem zbliżenia się do Boga, który nieustannie obdarza nas łaską przebaczenia. Zwrócił jednocześnie uwagę na trzy proponowane przez wieki praktyki pokutne, jakimi są: modlitwa, post i jałmużna.

- Trzeba je nam docenić i uszanować, zwłaszcza że współczesny świat wykrzywił pojęcie postu i wstrzemięźliwości, zwłaszcza to dotyczące postu od pokarmów - zaapelował duchowny.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że post nie jest rezygnacją z czegoś, co jest złe, ale jego celem jest zwrócenie swojego serca ku wartościom ważniejszym.

- Trzeba nam dziś szukać takich praktyk, które z punktu widzenia naszego życia w rodzinach, w gronie przyjaciół czy ludzi z którymi się spotykamy są zdecydowanie ważniejsze, jak chociażby - umiejętność zapanowania nad językiem, czasem bardzo złowrogim i niedobrym, zapanowania nad emocjami, kiedy ciśnie się słowo, które burzy rodzinę od środka - zachęcał kardynał.

Podkreślił, że w Kazaniu na Górze Chrystus potwierdził Dekalog, dając poszczególnym przykazaniom nowe uzasadnienie, niejako je poszerzając.

- W Starym Testamencie była mowa: "Nie zabijaj", a Jezus zwraca nam uwagę, że przeklinając człowieka, grzeszymy. Żywienie w sercu nienawiści wobec swojego brata podlega pod piąte przykazanie Dekalogu - zwrócił uwagę kaznodzieja.

- W tym trudnym, często podminowanym emocjami świecie, w którym żyjemy chciałoby się oczekiwać na ludzi po których będzie widać, że widzą potrzebę nawrócenia, pojednania z drugim człowiekiem, przeproszenia - powiedział metropolita warszawski. Zwrócił uwagę, że przestrzenią w której najpełniej to się dokonuje jest konfesjonał, gdzie człowiek najpierw jedna się z bratem a później również i z Bogiem.

Mówiąc o potrzebie pogłębionej modlitwy, zwrócił uwagę na znaczenie nabożeństw pasyjnych, takich jak: droga krzyżowa i gorzkie żale. Jako jedną z nowych form wskazał wielkopostną inicjatywę kościołów stacyjnych, zachęcając wiernych, by idąc ich szklakiem, głębiej przeżyli czas czterdziestu dni pokuty, otwierając się zarówno na Kościół z jego historią, jak również i na nabożeństwa Męki Pańskiej.

- Wprowadziliśmy ten stary rzymski zwyczaj w obu warszawskich diecezjach, łącząc niejako obie części stolicy we wspólnym nabożeństwie tak, by wierni mogli uczestniczyć w zacnych świątyniach prawo i lewobrzeżnej Warszawy - powiedział kardynał Nycz.

Dziś kościołem stacyjnym jest parafia św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard Nycz: post kieruje nasze serca ku wartościom ważniejszym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.