Austria: polski ksiądz i austriacki klub sportowy uczą młodzież reguł życiowych

(fot. pixabay.com)

- Nie jest istotne, czy młody człowiek przychodzi na stadion jako kibic Rapidu czy nie, nikogo nie pytamy o jego religię. Podstawą takiego spotkania i duchowego «treningu» jest złota zasada z Nowego Testamentu: «Traktuj innych tak, jak chciałbyś, aby oni ciebie traktowali» - wyjaśnił ks. Pelczar.

 

Znany austriacki klub piłkarski, wiedeński "Rapid" rozpoczął wraz z Kościołem katolickim wspólną akcję uczenia dzieci i młodzieży "reguł życiowych".

 

"Duszą" i głównym realizatorem projektu jest ks. Krzysztof Pelczar, proboszcz w podwiedeńskim Weikendorfie i kapelan Rapidu. W porozumieniu z władzami klubu rozpoczął 10 marca projekt "Dzień inspiracji" dla dzieci z klas 5-8.

 

Program obejmuje inspiracje dla ducha, duszy i ciała, powiedział KAI ks. Pelczar, kapelan piłkarskich mistrzostw Europy w 2008 roku, których współgospodarzem (wraz ze Szwajcarią) była Austria.

 

- Jeśli zrezygnujemy ze sfery duchowej, wówczas program taki staje się karykaturą jedności ducha i ciała. Na boiskach biega wiele takich karykatur - tłumaczy kapłan.

 

Wyjaśnił, że "dzień inspiracji" obejmuje wędrówkę po stadionie, podczas której "szukamy inspiracji" w grach i zadaniach oraz odwiedziny "baru mistrzów rekordów". Ale "sercem" całego programu są gry w stadionowej kaplicy międzyreligijnej. Przygotowano je w taki sposób, aby tworzyły się grupy i ich liderzy, a ich celem jest wychowanie do pokoju, poznawanie różnych kultur, zasad fair play i komunikowanie się bez przemocy.

 

- Nie jest istotne, czy młody człowiek przychodzi na stadion jako kibic Rapidu czy nie, nikogo nie pytamy o jego religię. Podstawą takiego spotkania i duchowego «treningu» jest złota zasada z Nowego Testamentu: «Traktuj innych tak, jak chciałbyś, aby oni ciebie traktowali» - wyjaśnił ks. Pelczar.

 

Ks. Pelczar, proboszcz i wikary w jednej osobie, nauczyciel religii i duszpasterz piłkarzy, planuje już kolejny projekt. Tym razem kandydatom do bierzmowania zamierza również na stadionie przybliżać gwiazdy sportu jako wzory wiary. Jest przekonany, że sport to nie tylko dobry sposób na kształtowanie charakteru, ale także - przez grę zespołową, fair play i wolę uczestnictwa w grze - może stanowić pomost do wiary.

 

- Młodzież, nie tylko sportowa, powinna to wiedzieć, aby potem radzić sobie z problemami w życiu - jest przekonany ks. Pelczar. Tymczasem - jak zauważył - w świecie sportu wszystko stawia się na ćwiczenie ciała.

 

- A przecież o człowieku stanowi nie tylko ciało, ale też kondycja duchowa, czyli jego dusza. To musi być jedność - podkreślił kapłan.

 

Opracowany przez siebie trening nazwał "PRO": P - odkryć potencjał, R - nadać temu wszystkiemu kierunek (Richtung) i O - ofensywnie wprowadzić w życie.

 

Dziś ten niezwykle lubiany ksiądz, obok posługi duszpasterskiej w archidiecezji, jest także kapelanem międzyreligijnej kaplicy na stadionie Rapidu, poświęconej w lipcu ub. roku. Przeznacza na to 15 godzin w tygodniu. Błogosławi tam związki małżeńskie, udziela chrztów i sprawuje okolicznościowe nabożeństwa dla "rodziny Rapidu".

 

Jego projekt - jak podkreśla - stanowi novum w Austrii, gdyż żaden z klubów w tym kraju nie ma własnej kaplicy. Posiadają je zaś np. FC Barcelona i Schalke 04 Gelsenkirchen.

 

Rapid Wiedeń jest najsłynniejszym i najbardziej utytułowanym austriackim klubem piłkarskim. Powstał we wrześniu 1898. W okresie międzywojennym i przez kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej był jedną z najlepszych drużyn w Europie Środkowej.

 

W swej ponad stuletniej historii klub wywalczył 32 razy tytuł mistrza Austrii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook