W KEP obrady na temat rodziny i sytuacji w Aleppo

(fot. EpiskopatNews / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

Duszpasterstwo dla małżeństw i rodzin, także tych rozpadających się, to główne tematy obrad najbliższego 375. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w poniedziałek i wtorek w Warszawie. Biskupi zapoznają się też z relacją z misji Caritasu w Aleppo.

 

W spotkaniu będą uczestniczyli przedstawiciele episkopatów z 13 krajów - poinformował PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że pierwszego dnia w obradach weźmie także udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

 

Biskupi mają omówić sprawy dotyczące programu duszpasterstwa rodzin w świetle adhortacji "Amoris Laetitia". "Chcemy wskazać główne linie duszpasterskie w kwestii tego, jak ma wyglądać duszpasterstwo przygotowujące do małżeństwa, towarzyszenie małżeństwom i rodzinom oraz osobom rozwiedzionym - powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

Ks. Rytel-Andrianik podkreślił w rozmowie z PAP, że biskupi podczas obrad szczególną uwagę chcą zwrócić nie tylko na to jak Kościół przygotowuje do małżeństwa i jak mu towarzyszy po wstąpieniu w ten związek, ale także zająć się tym, jak powinno się reagować gdy małżeństwo się rozpada. "To jest pomoc dla osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach" - dodał podkreślając, że to bardzo istotna kwestia.

 

Jak poinformował rzecznik KEP, w czasie obrad głos zabiorą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Albanii, Francji, Kuby oraz Łotwy. W spotkaniu będą uczestniczyć również przedstawiciele Episkopatów z Białorusi, Chorwacji, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Skandynawii, Ukrainy oraz Węgier.

 

Dodał, że pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy msza św. w bazylice św. Krzyża w intencji papieża Franciszka, w czwartą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową.

 

Podczas drugiego dnia obrad - podał rzecznik KEP - biskupi wysłuchają relacji przedstawicieli Caritas Polska po ich powrocie z Aleppo oraz zapoznają się z propozycją dalszych działań Caritas na rzecz ofiar wojny na Bliskim Wschodzie. Zajmą się też kwestią listu pasterskiego na Niedzielę Bożego Miłosierdzia oraz z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich. Podczas obrad biskupów mają też być poruszone sprawy dotyczące roku duszpasterskiego "Idźcie i głoście" oraz jubileuszu 50-lecia Komisji ds. Misji.

 

Wspomóż Nas
Tagi: kep, aleppo, rodzina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?