Wierni odwiedzają jasnogórską szopkę

Dziesiątki wiernych odwiedzają w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia jasnogórską szopkę. Zajmująca powierzchnię ok. 2,5 tys. metrów kw. świąteczna inscenizacja - w tym roku nawiązująca do obchodzonego akurat w Kościele katolickim Roku Kapłańskiego - to jedna z największych plenerowych szopek w Polsce.

 

Co roku szopka cieszy się dużym powodzeniem u częstochowian, ale też przybywających na Jasną Górę turystów i pielgrzymów. Choć ukończono ją już kilka dni temu, została odsłonięta w całej okazałości po pasterce, podczas której życzenia wszystkim wiernym złożył przeor Jasnej Góry, o. Roman Majewski.

"Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą" i wspieraj naszą bezsilność swoją mocą, ulecz nasze zwątpienie swoją wiarą, naszą oziębłość swoją gorejącą miłością, a nasze kłótnie i podziały swoim pokojem i Bożym pojednaniem" - mówił o. Majewski.

Po pasterce figura Dzieciątka Jezus, poświęcona w bazylice przez generała zakonu paulinów o. Izydora Matuszewskiego, została w procesji przeniesiona do szopki i złożona w żłóbku.

Centralne miejsce szopki zajmuje Święta Rodzina - nowonarodzony Jezus, Maryja i św. Józef. Wokół ustawiono tradycyjne figury pastuszków oraz królów, a także zbliżające symbolikę szopki do współczesności postaci dzieci z rodzicami w nowoczesnych ubraniach i przedstawicieli różnych zawodów, m.in. lekarza.

O Roku Kapłańskim przypominają postaci ojców paulinów, spowiadających na Jasnej Górze przed Świętami Bożego Narodzenia oraz kapłanów diecezjalnych, którzy zwyczajowo w tym okresie pomagają w sanktuarium paulinom w udzielaniu tego sakramentu.

Podobnie jak w ub. roku, szopka jest ogromna, zajmuje powierzchnię ok. 2,5 tys. m kw, czyli pięciokrotnie więcej niż w poprzednich latach. Jasnogórscy paulini rok temu przenieśli bowiem swoją świąteczną inscenizację z Wieczernika, do ogrodu na fosach, ciągnących się wzdłuż muru jasnogórskiego.

Szopka powstała w części ogrodu ciągnącej się wzdłuż muru Bastionu w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Wykorzystuje także przestrzeń tzw. rawelinów, czyli części fortyfikacyjnej służącej do ochrony bramy głównej. Wejściem do szopki jest okratowana brama obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego. Tą drogą latem, podczas odbywających się na szczycie uroczystości, kapłani wychodzą do wiernych z komunią świętą.

Jak co roku częścią inscenizacji są zagrody dla zwierząt. Obok szopki zamieszkały m.in. owce, lamy, kuce, króliki, pawie oraz drób domowy. Nowością tegorocznej szopki jest czarna świnka japońska, a także rodzina kóz - koza, tryk i dwoje młodych.

Większe zwierzęta zamieszkały w drewnianych domkach - obficie wyłożonych sianem z wejściami zasłoniętymi kocami. Jeden z nich zajmuje stała od lat mieszkanka szopki - ulubienica dzieci oślica Amelka.

Nad budową i dekoracją jasnogórskiej szopki od końca października pracowała kilkunastoosobowa ekipa dekoratorów, cieśli, elektryków, murarzy i pomocników. Szopka czynna będzie codziennie od godz. 8. do 20., aż do wtorku, poprzedzającego Środę Popielcową, czyli 16 lutego.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Jan 13:36:22 | 2009-12-26
 Największa szopka Bożonarodzeniowa znajduje się w Katowicach Panewnikach w bazylice Braci Mniejszych (Franciszkanów). Zapraszamy wszystkich, by ja zobaczyć.
Polecam: http://www.parafia.panewniki.pl/index.php/obek.html

Pozdrawiam z Jezusie +

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~internauta 22:47:54 | 2009-12-25
Może ktoś z odwiedzających portal widział tą szopkę, robił zdjęcia i może zechce najładniejsze przysłac na konkurs (zamieści na stronach Deon.pl) (?)

Fajnie byłoby zobaczyć szopki z rożnych kościołów w Polsce poprzez fotografie użytkowników  i  gości Deon.pl

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook