"Dlaczego ludzie słyszą ciągle nakazy i zakazy?"

(fot. Łukasz Głowacki)

Dlaczego ludzie słyszą ciągle nakazy i zakazy? Wszystko sprowadzamy tylko do moralności. Dlaczego? Przecież Jezus spojrzał na człowieka i ukochał go. O tym jest Ewangelia - powiedział bp Grzegorz Ryś.

 

Krakowski biskup pomocniczy wygłosił homilię podczas Mszy św. kończącej spotkanie formacyjne misjonarzy miłosierdzia, które odbyło się w dniach 26-27 lutego w krakowskich Łagiewnikach.

 

Obecnym w kaplicy św. Faustyny kapłanom biskup wskazał dwa istotne elementy ewangelii. - My czytamy, że Jezus spojrzał na człowieka z miłością. A tekst oryginalny mówi, że Jezus spojrzał na niego i ukochał go. Ukochał! To jedno zdanie zupełnie zmienia tę rozmowę - podkreślał biskup.

 

Drugim elementem, o którym mówił biskup, jest słowo "człowiek". - Tylko u Marka pojawia się słowo "człowiek". Inni mówią albo o młodzieńcu, albo o księciu. A wśród nas nie ma ani młodzieńców, ani książąt. Za to każdy z nas może odnaleźć się w tym ewangelicznym "człowieku" - mówił do zebranych.

 

Krakowski biskup pomocniczy wyjaśnił, że ewangelia jest aktualna także dzisiaj. - Nie minęła oferta tego spotkania. Nie potrzeba wyjątkowego statusu, żeby przeżyć spotkanie z Jezusem. To nie jest ewangelia o pieniądzach i majątku, jak może się nam wydawać. To rozmowa o miłości - dodał.

 

Biskup zaznaczył, że pytanie o miłość jest najważniejszym pytaniem ewangelii. Mówił, że gdy człowiek gubi relację z Jezusem, to wtedy wszystko jest trudne, pojawia się smutek i poczucie bezsensu. Zadaniem misjonarzy miłosierdzia ma być natomiast doprowadzanie człowieka do spotkania z Bogiem. - Co zrobimy z miłością, która jest nam ofiarowana? - pytał zebranych.

 

Uwrażliwiał także kapłanów na to, aby przepowiadali słowa pełne nadziei, a nie takie, które tylko wzywają do umartwień i są napomnieniami. - Na ile ludzie w Kościele mają doświadczenie osoby Jezusa i Jego miłości? Dlaczego ludzie słyszą ciągle nakazy i zakazy? Wszystko sprowadzamy tylko do moralności. Dlaczego? Przecież Jezus spojrzał na człowieka i ukochał go. O tym jest ta ewangelia - zakończył.

 

Spotkanie formacyjne misjonarzy miłosierdzia trwało w dniach 26-27 lutego i obejmowało wspólną modlitwę, refleksję nad listem apostolskim "Misericordia et misera", a także rozmowy na temat inicjatyw papieskich: "24h dla Pana" i "Niedziela ubogich". Kapłani chętnie dzielili się również swoim doświadczeniem pełnienia posługi jako misjonarzy miłosierdzia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

TomaszL 17:40:13 | 2017-02-28
To że Bóg kocha człowieka jest oczwistością. Natomiast pytanie czy człowiek kocha naprawdę Boga, skoro nieustannie przyznaje sobie prawo do odrzucania Jego woli?
Czy ktoś, kto nie chce wyzbyć sie grzechu może z czystym sumieniem powiedzieć, iz kocha Boga i drugiego człowieka?

Moralność katolicka jest elementem miłości wzajemnej czlowieka i Boga.

Oceń 11 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 17:21:02 | 2017-02-28
To z miłości do człowieka jest 10 przykazań!
To z miłości do człowieka Pan Jezus wskazuje nam drogę: ,,Jeśli kto chce iść za mną, niech się zaprze samego siebie niech weźmie swójkrzyż i niech Mnie naśladuje'' (Łk 9, 23)

Oceń 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook