Szósty Kopt zabity w ciągu miesiąca w Egipcie

(fot. shutterstock.com)

Domniemani islamscy bojownicy zastrzelili mężczyznę należącego do egipskiej chrześcijańskiej mniejszości Koptów w jego domu na północnym wybrzeżu Synaju - poinformowały w piątek miejscowe siły bezpieczeństwa. Jest to już szósty Kopt zabity w ciągu miesiąca.

 

Islamiści wkroczyli dzień wcześniej do domu hydraulika Kamela Jusefa w mieście Al-Arisz i zastrzelili go na oczach żony i dzieci. W środę domniemani bojownicy zabili innego Kopta, a jego syna spalili żywcem; ich ciała zakopali przy drodze w Al-Arisz - informuje agencja Associated Press.

 

W zeszłym tygodniu w drodze do szkoły w tym samym mieście został zastrzelony należący do mniejszości koptyjskiej nauczyciel. 12 lutego domniemani islamiści zastrzelili też w Al-Arisz miejscowego weterynarza, a pod koniec stycznia jednego z tamtejszych kupców po wtargnięciu do jego sklepu; obaj zabici byli koptyjskimi chrześcijanami.

 

Nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za zabójstwa, ale egipskie władze bezpieczeństwa podejrzewają o nie przede wszystkim działającą na Synaju filię dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

 

Stanowiący około 10 proc. 92-milionowej ludności Egiptu Koptowie uskarżają się od dawna na dyskryminację, do czego doszły w ostatnim czasie częste akty przemocy dokonywane przez islamistów. IS wzięło na siebie odpowiedzialność za grudniowy zamach bombowy w kościele koptyjskim w Kairze, gdzie zginęło blisko 30 wiernych.

 

Od czasu obalenia w 2011 roku przez społeczną rewoltę wieloletniego autokratycznego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka na Synaju wzmogła się wywrotowa zbrojna działalność islamistów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook