Watykan: konferencja o braku wody pitnej na świecie

Radio Watykańskie
(fot. PAP/EPA/MARCELO SAYAO)

Papieska Akademia Nauk zaprosiła do Watykanu polityków, naukowców i przywódców religijnych z całego świata w celu wypracowania międzynarodowej strategii zarządzania wodą.

 

Przy okazji rozpoczętego dziś spotkania przypomniano, że prawie 750 mln ludzi nie ma wciąż dostępu do wody pitnej.


Organizatorzy watykańskiego szczytu przytaczają słowa Papieża Franciszka, że nie wydaje się wcale absurdem, iż kolejna wojna światowa mogłaby wybuchnąć właśnie z powodu walki o wodę.

 

Przypominają zarazem, że dostęp do tego życiodajnego płynu wynika z samego prawa do życia każdego człowieka. Stąd konieczność wypracowania odpowiedniej polityki światowej, krajowej i regionalnej, by nie było już ludzi, którym neguje się to fundamentalne prawo.


"Dostęp do wody pitnej jest jednym z warunków godnego życia" - podkreśla przewodniczący obradom brazylijski kardynał Claudio Hummes. W spotkaniu biorą udział m.in. główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, minister spraw islamskich z Maroka Ahmed Toufiq i argentyński minister ds. środowiska.

 

Dwudniowy szczyt, który odbywa się pod hasłem: "Prawo człowieka do wody", zakończy się wydaniem wspólnej deklaracji, mającej pokazać drogi wyjścia z coraz powszechniejszego kryzysu, jakim jest brak dostępu do wystarczającej ilości wody.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook