Hiszpania: Kościół przygotowuje się do Dnia Hispanoameryki

(fot. flickr.com / Wikimedia Commons)

Zgodnie z ponad półwiecznym zwyczajem Kościół katolicki w Hiszpanii obchodzi w pierwszą niedzielę marca Dzień Hispanoameryki (Dia de Hispanoamérica), mający na celu uwrażliwienie miejscowych wiernych na duchowe i materialne potrzeby Kościoła w hiszpańskojezycznej części Ameryki Łacińskiej.

 

Jego organizatorem jest działająca w łonie Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej Komisja ds. Misji W tym roku wypada on 5 marca i będzie przebiegał pod hasłem "Idźcie bez lęku, aby służyć".

 

Z tej okazji prefekt Kongregacji ds. Biskupów i z urzędu przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej kard. Marc Ouellet wystosował do Kościoła hiszpańskiego specjalne orędzie. Podkreślił w nim doniosłość odnowy zaangażowania misyjnego, które ciąży na każdym Kościele lokalnym, oraz jego powołanie wyjścia "aż krańce ziemi, głosząc Chrystusa, który był, jest i będzie zawsze jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi, wzorem pełnego i pojednanego człowieczeństwa, aby Jego Słowo zapanowało w każdym domu i w każdym sercu na świecie".

Wspominając misjonarzy, który nadal ewangelizują Amerykę Łacińską i którzy w większości pochodzą z Hiszpanii, autor przesłania przywołał fragment encykliki Franciszka "Evangelii gaudium", mówiący o pilnej potrzebie "uczniów-misjonarzy dla naszego świata", którzy mają się udawać na "wszystkie peryferie egzystencjalne, czekające na światło Ewangelii". Uczniowie Chrystusa winni "podejmować inicjatywę wychodzenia bez lęku na spotkanie i szukanie" tych, którzy są daleko oraz "iść na skrzyżowania dróg, aby zapraszać wykluczonych" - podkreślił kardynał-prefekt.

Przypomniał ponadto, że nakaz misyjny nie zmienił się w Kościele od ponad dwóch tysięcy lat, dziś jednak "trzeba głosić Chrystusa z twórczą i odnowioną wizją, dostosowaną do nowych kontekstów społecznych i kulturalnych obecnych czasów". "Wezwanie do bycia uczniami-misjonarzami winno rozbrzmiewać w naszych sercach w sposób ciągle aktualny, nie cofając się przed zmianami, ale wcielając Orędzie Chrystusowe w nowe okoliczności i nowe konteksty, z wielką wrażliwością, ale też mądrze i inteligentnie" - zachęcił purpurat watykański. Zaapelował też o odważne podejmowanie wyzwań, na jakie napotykają misje w naszych czasach: cierpienia ludzi, zobojętnienie na sprawy wiary, a nawet wrogość wobec Orędzia Jezusa, nierówności społeczne itd.

Na zakończenie swego przesłania kard. Ouellet zaznaczył, że "nikt lepiej od Najświętszej Maryi Panny nie ucieleśnia tego ducha posługiwania misyjnego w Kościele". Jest to "najcenniejsza służba, jaką Kościół może świadczyć ludzkości i każdej osobie, poszukującej głębokiego uzasadnienia, aby żyć w pełni swego istnienia" - podkreślił przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Zachęcił wszystkich wiernych w Hiszpanii, aby "czuli się uczniami i misjonarzami Chrystusa, sługami Jego Ewangelii, aby zawsze pobudzał ich i umacniał Duch Święty oraz aby czuli, że strzeże ich Matka prawdziwego Boga".

Dzień Hispanoameryki został ustanowiony w 1959 w celu przypominania i uwrażliwiania katolików hiszpańskich na duchowe i materialne potrzeby mieszkańców Ameryki Łacińskiej, rozwijania i umacniania współpracy z nimi na płaszczyźnie kościelnej, ale też społecznej, kulturalnej i innych. Ma on również na celu przypominanie wkładu tysięcy kapłanów z Półwyspu Iberyjskiego, którzy w ciągu wieków ewangelizowali tamte tereny, jak również członków Dzieła Hispanoamerykańskiej Współpracy Kapłańskiej (OCSHA), którzy w ostatnich dziesięcioleciach opuścili Hiszpanię, aby służyć Jezusowi i Jego Kościołowi w Ameryce Łacińskiej. Pierwsza niedziela marca ma być także dniem pamięci o nich oraz wspieraniach ich modlitwą i materialnie.

Według Sekretariatu Komisji biskupiej ds. Misji i Współpracy między Kościołami obecnie w Ameryce Łacińskiej posługuje 267 księży OCSHA, poza tym w roku ubiegłym diecezje hiszpańskie przekazały na pomoc dla tamtejszego Kościoła ponad 65 tys. euro.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?