Bp Janocha: każdy obraz Boga w człowieku jest święty

(fot. youtube.com)

- Każdy obraz Boga w człowieku jest święty w związku z tym ludzka osoba jest święta z racji swojego istnienia, a więc powołania do życia - tłumaczył bp Janocha.

 

- Najważniejszym zadaniem sztuki jest pomóc odkryć obraz Boga w człowieku - podkreślił duchowny.

 

W liturgiczne wspomnienie bł. Fra Angelico, patrona artystów, twórców i historyków sztuki w stołecznym kościele św. Dominika na Służewie odbyła się uroczysta msza św. w intencji ludzi kultury. Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

 

W homilii bp Janocha przypomniał, że człowiek został stworzony na obraz Boży i na Boże podobieństwo.

 

- W tradycji łacińskiej te słowa traktowane są synonimicznie, tymczasem Ojcowie Wschodni rozróżniają je. Każdy obraz Boga w człowieku jest święty w związku z tym ludzka osoba jest święta z racji swojego istnienia, a więc powołania do życia - mówimy wówczas o tzw. świętości ontycznej - tłumaczył duchowny.

 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w przeciwieństwie do obrazu, samo podobieństwo można uzyskać lub stracić jak w przypadku okopconej czy oszpeconej ikony.

 

- Wówczas choć nie przestaje być nadal święta, przestaje być czytelna, czyli postać na niej przedstawiona przestaje być podobna do pierwowzoru. To samo się dzieje w człowieku poprzez grzech. W związku z tym Chrystus przychodzi by poprzez swoją Krew zmyć brud naszych grzechów by ta pobrudzona człowiecza ikona odzyskała podobieństwo do Boga, by na nowo stała się piękna - powiedział kaznodzieja.

 

Zwrócił uwagę, że tymi, którzy w sposób szczególny starali się dostrzegać obraz Boga w człowieku, pomagając jednocześnie ludziom go dostrzec, byli bł. Fra Angelico oraz bł. Brat Albert.

 

- Choć łączył ich jeden cel, to dążyli ku niemu innymi drogami - zwrócił uwagę kaznodzieja.

 

- Brat Angeliko uświęcił się w swoim zakonie poprzez sztukę a Brat Adam poprzez odrzucenie sztuki. Dominikanin uświęcił się poprzez malowanie obrazów, a Adam Chmielowski odrzucił obrazy malowane by odkryć, że najważniejszym obrazem jest obraz Boga w człowieku, a szczególnie w odrzuconym i cierpiącym, czego jak gdyby przeczuciem był jego obraz ECCE HOMO - zauważył bp Janocha.

 

Na zakończenie liturgii bp Janocha pobłogosławił dwie ikony ukazujące tajemnicę Zwiastowania. 

 

Po Mszy św. w podziemiach świątyni odbył się kameralny koncert Antoniny Krzysztoń.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook