Papieski wysłannik odprawił mszę w Lourdes

(fot. Drop of Light / Shutterstock, Inc.)

W obchodzonym w sobotę po raz 25. Światowym Dniu Chorego specjalny papieski wysłannik, watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin odprawił mszę we sanktuarium w Lourdes we Francji. Główne obchody dnia w tym miejscu odbyły się po raz trzeci.

 

Radio Watykańskie podało, że w swym kazaniu kardynał Parolin położył nacisk na słowa papieża Franciszka, który w orędziu na tegoroczny Dzień Chorego apelował do lekarzy i wolontariuszy, aby byli "radosnymi znakami obecności i miłości Boga" dla cierpiących.

We mszy uczestniczyły setki przybyłych z pielgrzymką do Lourdes chorych z całego świata; wielu na wózkach inwalidzkich.

 

Światowy Dzień Chorego w uroczystość Matki Bożej z Lourdes ustanowił Jan Paweł II w 1992 roku. Główne obchody w miejscu, gdzie znajduje sanktuarium maryjne, odbyły się po raz trzeci. Wcześniej obchodzono to święto w Lourdes w 1993 i 2004 roku.

 

W orędziu na XXV Światowy Dzień Chorego Franciszek napisał, przypominając słowa polskiego papieża, że zasadniczą częścią misji Kościoła jest "posługa ostatnim, chorym, cierpiącym, wykluczonym i usuwanym na margines".

 

Zwracając się do chorych dodał: "Pragnę też wyrazić moje uznanie dla tych wszystkich, którzy pełniąc różne funkcje we wszystkich placówkach służby zdrowia na całym świecie kompetentnie, odpowiedzialnie i z poświęceniem działają, by wam ulżyć, uleczyć was i zapewnić wam codzienne dobre samopoczucie".

 

- Każdy chory jest i pozostaje istotą ludzką i musi być traktowany jako taka. Ludzie chorzy, podobnie jak osoby niepełnosprawne, nawet bardzo poważnie, mają swoją niezbywalną godność i swoją misję w życiu i nigdy nie mogą stawać się jedynie przedmiotami, nawet jeśli czasami mogą się wydawać jedynie biernymi, choć w rzeczywistości nigdy tak nie jest - podkreślił Franciszek.

 

Jak stwierdził, "tak wiele bogactwa humanizmu i wiary nie może zostać zmarnowane, lecz powinno nam raczej pomóc w zmierzeniu się z naszymi ludzkimi słabościami, a jednocześnie z wyzwaniami istniejącymi w dziedzinie opieki zdrowotnej i technologii".

 

Papież zachęcił do upowszechniania "kultury szacunku dla życia i zdrowia" oraz znalezienia nowego impulsu do "walki o poszanowanie integralności i godności osoby, w tym poprzez właściwe podejście do kwestii bioetycznych, ochrony najsłabszych i troski o środowisko naturalne".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?