Sudan: pastor i pracownik charytatywny skazani na więzienie

(fot. pixabay.com)

Po długim procesie przeciwko niesłusznie oskarżonemu pastorowi Hassanowi Kodi, pracownikowi charytatywnemu z Czech Petrowi Jaskowi i sudańskiemu studentowi Abdulmonem Abdulmawla, sąd wydał wyrok długich lat pozbawienia wolności - poinformowało Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie "Open Doors" (Otwarte Drzwi).

 

Pastor Hassan został skazany na 12 lat więzienia za pomoc w szpiegostwie, podżeganie konfliktów oraz szerzenie plotek, które podważają autorytet państwa.


To samo spotkało studenta Abdulmonem. Kara za szerzenie plotek wyniosła w tym przypadku rok, chociaż maksymalna kara za to przestępstwo nie powinna być wyższa niż sześć miesięcy.


Dożywotnia kara dla Petra Jaska

 

Czeski pracownik Petr Jask został skazany łącznie na 23 lata i 6 miesięcy. Mieści się w tym dożywotnia kara za szpiegostwo (w Sudanie wynosi 20 lat), sześć miesięcy za szerzenie plotek podważających autorytet państwa, rok za podżeganie konfliktów, wchodzenie na tereny wojskowe i fotografowanie ich oraz wojskowego wyposażenia, a także za nielegalny wjazd do Sudanu. Ponadto otrzymał karę grzywny w wysokości 100 tys. sudańskich funtów (około 16 tys. dolarów amerykańskich) z powodu pracy w organizacji pozarządowej bez zezwolenia.

 

Obrońcy trzech oskarżonych ogłosili, że chcą złożyć apelację w ciągu 15 dni. Jak donoszą lokalne źródła Open Doors w ogłoszeniu wyroku brało udział wielu chrześcijan, którzy wspierali mężczyzn. Wyrok został przyjęty z przerażeniem. Mama pastora Hassana była tak zszokowana, że zemdlała i musiała zostać wyniesiona z sali sądowej.

 

Długotrwały proces

 

Pastor Hassan przebywał w więzieniu od grudnia 2015 r. i miesiącami był bezprawnie przetrzymywany w areszcie zanim zaczęły się rozprawy. Proces przeciągał się w czasie, rozprawy były ciągle przesuwane, prokurator wielokrotnie prosił o odroczenie ze względu na zbieranie nowych dowodów. 2 stycznia tego roku czwarty oskarżony, pastor Kuwa Shamal, został zwolniony z powodu braku wystarczających dowodów.

 

Sudan znajduje się obecnie na piątym miejscu Światowego Indeksu Prześladowań Open Doors. Rząd systematycznie działa przeciwko chrześcijanom, szczególnie w Górach Nuba na południu kraju, w których bomby stale spadają na kościoły i wioski. Petr Jasek pracował tam ze swoją organizacją charytatywną.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook