Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze

Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze
Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze (fot. flickr.com/crunklygill)
KAI / ad

Pod hasłem: "Do Matki Pięknej Miłości" w dniach 4-5 września na Jasnej Górze odbędą się Ogólnopolskie Dożynki połączone z krajową pielgrzymką rolników, czyli Święto Dziękczynienia Bogu za Plony. Co roku w dożynkach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie przedstawicieli polskiej wsi. W uroczystościach wezmą również udział przedstawiciele władz państwowych na czele z prezydentem RP.

Uroczysta Msza św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych sprawowana będzie w niedzielę, 5 września, o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczyć ma abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko- kamieński.

Podczas Mszy św. dożynkowej odprawianej na jasnogórskim szczycie biskup poświęci płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe, przywiezione przez rolników z różnych części kraju. Wieńce zrobione są z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i owoców, i często nawiązują formą plastyczną do aktualnych wydarzeń. Tradycyjnie na początku Mszy św. starostowie dożynek składają na ręce głównego celebransa (ewentualnie także ministra rolnictwa, jeśli jest obecny) bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych zbiorów.

Jasnogórskie dożynki rozpoczną się już jutro, 4 września. Zainauguruje je Msza św. w Bazylice jasnogórskiej o godz. 19.00. Eucharystii przewodniczyć ma bp Jan Styrna, Krajowy Duszpasterz Rolników. Mszę poprzedzi konferencja z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W Sali Papieskiej o godz. 13.30 rozpocznie się cykl wykładów na temat 29 lat działalności związku na rzecz polskich rolników.

DEON.PL POLECA

Po Mszy św. o godz. 19.00 wierni zgromadzą się na Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczyć ma abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Następnie wezmą udział w drodze krzyżowej i nocnym czuwaniu modlitewnym.

W niedzielę wspólne modlitwy na placu przed Szczytem z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel rozpoczną się od godz. 8.00. Pielgrzymi oraz grupy z wieńcami dożynkowymi zgromadzą się przed szczytem. Natomiast niosący dary ofiarne oraz delegacje poszczególnych diecezji i instytucji na Wałach w pobliżu ołtarza.

Modlitwy rolników na Jasnej Górze mają wielowiekową tradycję. Wśród pielgrzymek przybywających do Częstochowy grupy chłopskie były tradycyjnie najliczniejsze. Szczególnie liczne przybywały one w święta maryjne w sierpniu i wrześniu. W 1981 r. w czasach "Solidarności" pierwsza niedziela września stała się dniem ogólnopolskiej pielgrzymki rolników indywidualnych. Przybywający z wszystkich stron dziękowali Maryi za zebrane plony.

Po 1990 r., pielgrzymka odbywa się w połączeniu z jasnogórskimi dożynkami. To największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Dożynkom jak zwykle towarzyszyć będą: Krajowa Wystawa Rolnicza a także kiermasze, sympozja, prezentacje ofert agroturystycznych, pokazy ogrodnictwa, przeglądy twórczości ludowych zespołów. Od kilku lat odbywają się także Europejskie Dni Kultury Ludowej.

Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W roku 1982 r. odbyły pierwsze dożynki jasnogórskie. Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, podczas których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI w.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.