Warszawa: msza w intencji zmarłych bezdomnych

(fot. Sant’Egidio)

Niezauważeni wędrują ulicami naszych miast i niezauważeni z nich znikają. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na Mszę Świętą w intencji zmarłych bezdomnych.

 

Liturgia sprawowana będzie w sobotę 4 stycznia w kościele św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła (środowisk twórczych) w Warszawie o godz. 19:00.


Asia miała trzydzieści parę lat. Wadę serca, AIDS, żółtaczkę typu C, gruźlicę i raka piersi. Zmarła w Boże Narodzenie.


Jacek odszedł krótko przed świętami. Była zimna noc. Z Krzyśkiem, z którym tułał się po ulicach przez kilka ostatnich lat, schronili się w metrze. Zasnęli. Gdy Krzysiek się obudził, jego przyjaciel już nie żył.


Andrzej od dłuższego czasu mieszkał w przejściach pomiędzy parkingami przy warszawskim lotnisku. Na wiosnę został brutalnie pobity. Zmarł w szpitalu.


W intencji Asi, Jacka, Andrzeja i wielu innych bezdomnych, którzy żyli i zmarli na ulicach naszego miasta odprawiona zostanie Msza Święta, w czasie której każdy z nich zostanie wymieniony po imieniu. - W liturgii co roku bierze udział wiele ubogich i bezdomnych osób zaprzyjaźnionych z naszą wspólnotą. Przychodzą, żeby wspominać i modlić się za swoich zmarłych przyjaciół. To dla nich bardzo ważny moment. Nadzieja na to, że również o nich będzie kiedyś ktoś pamiętał - mówi Magdalena Wolnik ze Wspólnoty Sant’Egidio.


Tradycja wspólnej modlitwy w intencji osób bezdomnych narodziła się w rzymskiej Wspólnocie Sant’Egidio po śmierci Modesty Valenti, która zmarła 31 stycznia 1983 roku na peronie dworca Termini po tym jak obsługa karetki odmówiła zabrania jej do szpitala, bo była brudna. W Warszawie pierwsza Msza Święta za zmarłych bezdomnych odprawiona została kilka lat temu, po śmierci Jarka, jednego z pierwszych przyjaciół wspólnoty.


Tej zimy już prawie sto osób zmarło w wyniku wychłodzenia organizmu. Sobotnia liturgia będzie nie tylko wyrazem pamięci o tych, którzy odeszli, ale również znakiem niezgody na to, by ktokolwiek umierał dlatego, że jest bezdomny i pozostawiony sam sobie. To apel do wszystkich warszawiaków o solidarność z tymi, którzy żyją na ulicach naszego miasta.


Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy Andrei Riccardiego. Dziś działa w ponad 70 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym angażuje się m.in. we wspieranie osób starszych, chorych, uchodźców oraz prowadzi inicjatywy na rzecz pokoju.


Msza Święta za Jarka i zmarłych bezdomnych
Sobota 4 lutego 2017, godz. 19.00
Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła (środowisk twórczych)
Warszawa, pl. Teatralny 18

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?