Prawosławny synod o katolicyzmie jako "herezji"

(fot. shutterstock.com)

W związku z agitacją grupy teologów, zakonników i niektórych biskupów przeciwników Soboru Wszechprawosławnego i jego postanowień, jaki w czerwcu 2016 r. odbył się na Krecie, Święty Synod Greckiego Kościoła Prawosławnego wystosował do wiernych list pasterski.

 

Biskupi bronią w nim ważności "wielkiego i świętego Synodu prawosławia" i jego dekretów. W liście katolicy i protestanci zostali określeni jako "heretycy innych wyznań".

 

W dokumencie potępia się przeciwników Soboru w Grecji, a obóz antyekumeniczny określa się jako dysydentów, którzy przyczyniają się do schizmy. Obok krytyki, Święty Synod w pewnych interpretacjach przyjętych dekretów wychodzi naprzeciw krytykom Soboru.

W liście pasterskim wyjaśnia się m.in., że podczas Soboru na Krecie potwierdzono zarzuty skierowane przeciwko katolikom i protestantom, jakie postawiono im podczas wszechprawosławnych spotkań w XV i XVII w. Tak jak 400 lat temu, tak podczas Soboru w 2016 r. katolicy i protestanci zostali określeni jako "heretycy innych wyznań".

W liście stwierdza się, że jeśli nawet Sobór zachęca do kontynuowania dialogu z "chrześcijanami nieprawosławnymi", to powinien on służyć tylko i wyłącznie potwierdzeniu "niezbywalnego stanowiska prawosławia". Tym samym Grecki Kościół Prawosławny sprzeciwia się tezie, że "prawdziwy przedmiot dialogu z protestanckimi i katolickimi chrześcijanami jest wspólnym poszukiwaniem nowego, jednoczącego zrozumienia dotychczasowych różnic".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

marielle 08:25:52 | 2017-02-01
Dobrze, że się pojawiła ta informacja. Jest gorzej niż źle, po prostu załamka. 

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 16:46:24 | 2017-01-31
Schizmatycy ale nie pozbawieni jaj

Oceń 6 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook