Ks. Żarski w Miednoje apeluje o pojednanie

Ks. Żarski w Miednoje apeluje o pojednanie
Uroczystości związane z rocznicą odbędą się także w klasztorze w Ostaszkowie (fot. mswia.gov.pl)
KAI / slo

O pojednanie i przebaczenie zaapelował w czwartek podczas Mszy św. polowej na cmentarzu w Miednoje, ks. płk Sławomir Żarski, administrator diecezji polowej. Polska delegacja udała się dziś do Rosji, aby oddać hołd zamordowanym tam w 1940 r. policjantom, żołnierzom i pracownikom wymiaru sprawiedliwości.

Dziś mija 10. rocznica otwarcia i poświęcenia tej największej polskiej nekropolii wojennej na terenie Rosji.

Uroczystości związane z rocznicą odbędą się także w klasztorze w Ostaszkowie. Na miejscu uczestnicy obchodów odwiedzą miejsce kaźni polskich funkcjonariuszy, gdzie po modlitwie zostaną złożone wieńce i zapalone znicze pamięci.

Na zakończenie odbędzie się ekumeniczne spotkanie modlitewne z udziałem przedstawicieli Kościołów katolickiego i prawosławnego. Uroczystości zorganizowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odbywają się pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

DEON.PL POLECA

Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hymnów Federacji Rosyjskiej i Polski oraz zapaleniem znicza pamięci. W obchodach uczestniczy około 400 osób, (część z nich przybyła specjalnym pociągiem z Warszawy), w tym przedstawiciele rodzin pochowanych tam ofiar, wicemarszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Jerzy Wenderlich, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Zbigniew Sosnowski, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert i przedstawiciele ambasady RP w Moskwie. Jest też obecny wicegubernator obwodu twerskiego Jurij Cyberganow.

- Przyszliśmy tu dziś, aby wobec Chrystusa zaświadczyć o naszych głębokich duchowych związkach ze spoczywającymi tu naszymi braćmi. Przybyliśmy tu z daleka, aby rozważając tajemnicę śmierci i zmartwychwstania naszego Pana, ocierać nasze łzy – mówił w homilii ks. płk Żarski.

Duchowny przypomniał okoliczności i przebieg uroczystości otwarcia i poświęcenia cmentarza w Miednoje. Wspomniał nieżyjących już uczestników tamtej uroczystości śp. ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego i ks. Zdzisława Króla. Podkreślił, że głównym przesłaniem tamtych wydarzeń był apel o pojednanie, dostrzegł aktualność tamtego wezwania.

- Motyw przebaczenia i pojednania, pojawił się nie tylko w słowach homilii bp Dusia, ale także w przesłaniu nieodżałowanego Kapelana Rodzin Katyńskich, śp. ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, orędownika prawdy o Katyniu i innych tragicznych miejscach Golgoty Wschodu. Słowa te traktuję jako jego testament i najważniejsze przesłanie tamtego czasu - powiedział.

Administrator diecezji polowej zaapelował o pojednanie. - Musimy serca nasze uwolnić od nienawiści. Każdy z nas - właśnie teraz - winien zdać egzamin przed Bogiem i przed samym sobą z "najtrudniejszego kunsztu - odpuszczenia win" - zaapelował.

Ks. Żarski podkreślił, że proces pojednania nie może być obyć się bez pełnego wyświetlenia prawdy o komunistycznych zbrodniach. - Chcemy prawdy o tej i innych zbrodniach nie dla zemsty, nie dla materialnych korzyści, ale dla dopełnienia sprawiedliwości, która będzie wiodła ku pojednaniu i przebaczeniu - powiedział.

Odnosząc się do katastrofy smoleńskiej, podkreślił, że staje się ona „częścią narodowej pamięci”. - Rodzi się oczywisty i zarazem trudny do ogarnięcia symboliczny związek między tym co działo się 70 lat temu na tej nieludzkiej ziemi, i tym co stało się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Śmierć elity polskiego narodu z całą pewnością wyda owoce. Od nas jednak zależy, czy zostaną one spożytkowane dla dobra Ojczyzny – podkreślił kapelan. Zaapelował o dochowanie wierności „tym ideom z jakimi udawali się do Katynia nasi tragicznie zmarli rodacy”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Żarski w Miednoje apeluje o pojednanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.