Podjęto kolejną próbę zmiany ustawy o bluźnierstwie

(fot. shutterstock.com)

W pakistańskim senacie po raz kolejny podjęto debatę o zmianie ustawy o bluźnierstwie, która za obrazę islamu pozwala karać dożywociem lub śmiercią. Problem leży w tym, że bardzo często jest ona wykorzystywana do załatwiania prywatnych porachunków.

 

Obecną próbę zmiany ustawy muzułmański senator Farhatullah Babar podjął po 7 latach od czasu, kiedy zamordowano dwóch ludzi: gubernatora prowincji Pendżab i ministra rządu centralnego, którzy zabiegali o to w związku z uwięzieniem Asii Bibi. Także i teraz propozycja ta napotyka wielki sprzeciw. Jeden z adwokatów złożył w Sądzie Najwyższym w stolicy Pendżabu Lahaurze apelację w tej sprawie utrzymując, jakoby "parlament nie mógł uchwalać prawa, które byłoby sprzeczne z zasadami islamu".

 

Asia Bibi spotkała się w więzieniu z mężem i córkami>>>

 

Z drugiej strony organizacja pozarządowa Centrum Pomocy Prawnej, Opieki i Porozumienia (CLAAS) stwierdziła, że "niewłaściwe stosowanie ustawy o bluźnierstwie powoduje cierpienia wielu niewinnych osób różnych wyznań, a często obraca się przeciw chrześcijanom i innym mniejszościom religijnym. Setki Pakistańczyków cierpi w więzieniach przez lata z powodu oskarżeń o przestępstwa, których nie popełnili. Asia Bibi, skazana na śmierć za rzekome bluźnierstwo i przebywająca w więzieniu już od 8 lat, jest chyba jednym z najbardziej znanych przykładów tego, jak stosuje się to prawo, by uderzyć w mniejszości religijne".

 

Dyskryminująca ustawa o bluźnierstwie, nazywana też "czarnym prawem", obowiązuje w Pakistanie od 1986 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook