Japonia: miejsca prześladowań światowym dziedzictwem ludzkości

(fot. ume-y / flickr.com)

Japonia chce wpisać historyczne miejsca prześladowań chrześcijan na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

1. lutego br. japoński rząd zaproponuje Komitetowi Światowego Dziedzictwa niektóre miejsca w prefekturach Nagasaki i Kumamoto, które są związane z prześladowaniami wyznawców Chrystusa, jakie miały miejsce między XVII a XIX w. M.in. na liście znajdą się: bazylika mniejsza w Oura, najstarsza świątynia kraju i wioska Sakitsu, w której żyli "ukryci chrześcijanie".


Chrześcijaństwo zaczęło się szerzyć w Japonii w drugiej połowie XVI w. dzięki przybyciu w 1549 misjonarza Azji Św. Franciszka Ksawerego. W ciągu niespełna pół wieku wiarę Chrystusową przyjęło ok. 300 tys. chrześcijan w różnych częściach kraju. Prześladowania rozpoczęły się w 1597 od ukrzyżowania 26 miejscowych i zagranicznych chrześcijan w Nagasaki. Od tego wydarzenia do drugiej połowy XIX wieku panował na wyspach całkowity zakaz wyznawania chrześcijaństwa, a rodzimi i obcy katolicy poddawani byli torturom i jeśli nie wyrzekli się wiary, ginęli w okrutny sposób. Inni praktykowali swą wiarę w ukryciu. Liczbę wszystkich męczenników, którzy ponieśli w Japonii śmierć za wiarę, ocenia się na ok. 20 tys. osób.

Prześladowaniom chrześcijan w XVII-wiecznej Japonii jest poświęcony najnowszy film jednego z najwybitniejszych reżyserów amerykańskich Martina Scorsese pt. "Milczenie". Jego polska premiera będzie miała miejsce 17 lutego br.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook