Kard. Koch ws. upamiętnienia 500-lecia reformacji

(fot. youtube.com)

Kard. Kurt Koch przestrzega przed wygórowanymi oczekiwaniami wobec wspólnego upamiętnienia 500-lecia reformacji.

 

"Nadzieja, że może to prowadzić do rychłej jedności katolików i luteranów jest z pewnością nierealistyczna" - napisał watykański "minister ds. ekumenizmu" w obszernym artykule w watykańskim dzienniku "L'Osservatore Romano".


Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan widzi jednak we wspólnym upamiętnieniu reformacji szansę dla "dalszych kroków w tworzeniu więzi prowadzącej do kościelnej jedności". Artykuł ukazuje się z okazji rozpoczynającego się dzisiaj Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Kard. Koch przypomniał o wspólnej, ekumenicznej modlitwie papieża Franciszka z przewodniczącym Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), bp Munibem Younanem, z okazji inauguracji obchodów jubileuszowych jaka miała miejsce trzy miesiące temu w Szwecji. Zdaniem kardynała ten "wielce obiecujący ekumeniczny znak może owocować i tym bardziej jest konieczne bardziej gruntowne badanie wspólnego tła upamiętnienia reformacji".

Według niego nie chodzi o "dryfowanie katolicyzmu w kierunku protestantyzmu", czego obawiają się katoliccy sceptycy ani też o "zdradę reformacji" o czym mówią protestanccy krytycy. "W czasach ekumenizmu trzeba przezwyciężyć takie polemiczne tony minionych czasów" - zaleca kard. Koch.

Jego zdaniem obie strony powinny wykorzystywać wspólne obchody do pogłębiania dialogu. "Upamiętnienie reformacji w 2017 roku przypomina 1517, czas, w którym nie ma jeszcze żadnego podziału między reformatorem Marcinem Lutrem, a Kościołem katolickim" - przypomniał kardynał. Jego zdaniem ten czas powinno się upamiętnić w duchu pokuty ale też i wdzięczności oraz nadziei.

31 października 1517 r. jest uważany za narodziny reformacji. W tym dniu Martin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, w których m.in. odrzucał katolicką naukę o odpustach.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Andrzej 13:30:46 | 2017-01-18
Warto posłuchać co o reformacji Marcina Lutra i różnicach między katolicyzmem i protestantyzmem mówi znawca tematu ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, który wiele lat jako profesor niemieckiej uczelni katolickiej studiował w oryginale pisma Marcina Lutra.
Nagrania podczas spotkania Ruchu Czystych Serc na Jasnej Górze są dostępne pod adresem:
https://youtu.be/96eTfsJZFkk
https://youtu.be/3Z6pL3c0_wo
https://youtu.be/Po33t0rOsz8

Oceń 28 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?