II wojna światowa była misterium nieprawości

II wojna światowa była misterium nieprawości, przekreślającym prawa Dekalogu – mówił podczas Mszy św. w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej ks. płk Sławomir Żarski, administrator diecezji wojskowej. Eucharystia sprawowana w intencji ojczyzny oraz kombatantów rozpoczęła obchody rocznicowe w Warszawie. Dziś obchodzony jest także Dzień Weterana, ustanowiony przez Sejm w 1997 roku.

 

Na początku Mszy św. głos zabrał p.o. Kierownika Urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych, Jan Ciechanowski, który powitał przybyłych na uroczystość gości i poprosił administratora diecezji wojskowej o przewodniczenie Eucharystii.

 

- To było misterium nieprawości. Czas bestialstwa, do którego człowiek okazał się zdolny. Jego symbolem, jego złowróżbnym znakiem stały się komory Auschwitz, i katyńskie doły śmierci – powiedział w homilii ks. Żarski. Duchowny podkreślił, że w tych miejscach „Chrystus był na nowo ukrzyżowany”.

 

Ks. Żarski przypomniał atmosferę tamtych dni. - Wiele było wtedy goryczy, wiele bólu, nawet rozpaczy w obliczu klęski. Zawiedli sojusznicy. Polska została osamotniona. Nadszedł dzień 17 września. Pamiętna data. Zdradziecki atak ze Wschodu. I tragiczny, raniący do dziś polskie serca finał tamtej niewypowiedzianej wojny – mówił.

 

Administrator diecezji wojskowej podkreślił, że miłość ojczyzny jest „jednym z najmocniejszych wyróżników polskiej tożsamości”. Jego zdaniem kolejne pokolenia Polaków łączy nić „żołnierskiej miłości i wiernej służby”. - Zapytajcie ludzi z solidarnościowego podziemia, kolejnego polskiego ogniwa w drodze narodu ku wolności. Wielu z nich uczyło się zasad konspiracji od swych ojców i dziadków – żołnierzy AK, spadkobierców was, żołnierze września 1939 roku – powiedział.

 

Ks. Żarski zaapelował do rządzących o szacunek dla weteranów II wojny światowej. - Niech pamiętają o waszych potrzebach i odczytują wasze przesłanie wiernej służby żołnierskiej i obywatelskiej – powiedział.

 

Podkreślił, że podczas wojny obronnej pomoc duchową walczącym nieśli kapelani wojskowi, „posłani w żołnierskie na umocnienie, odwiecznych związków polskiego wojska z Chrystusem”. - Dwudziestu dziewięciu spośród nich poległo, zmarło, zostało zamordowanych w kampanii wrześniowej - mówił. Przypomniał postać ks. mjr. Mikołaja Druźbackiego, sekretarza i kapelana biskupa polowego, który zginął 11 września w Łucku, podczas nalotu, trafiony śmiertelne odłamkiem bomby.

 

Wraz z ks. płk Żarskim Mszę św. koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego WP - ks. płk Jan Domian, dziekan Garnizonu Warszawa i ks. płk SG Zbigniew Kępa, dziekan Straży Granicznej. Podczas Mszy św. obecny był poczet sztandarowy Kompanii Reprezentacyjnej oraz poczty sztandarowe oddziałów historycznych II wojny światowej i organizacji kombatanckich.

 

Kancelarię Prezydenta reprezentował minister Jacek Michałowski. Obecni byli gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa i gen. bryg. Ryszard Jabłoński z Dowództwa Wojsk Lądowych.

 

Po Mszy św. uczestnicy udali się do kaplicy katyńskiej, gdzie złożone zostały kwiaty. Od 1997 r. 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, obchodzony jest Dzień Weterana. W tym dniu Polacy oddają hołd obrońcom Ojczyzny i wspominają wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę, zginęli na polach bitew. W południe na pl. Piłsudskiego odbyła się ceremonia złożenia kwiatów na płycie pomnika.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook