Włochy: rząd z Kościołem otwiera kolejne korytarze humanitarne

(fot. shutterstock.com)

Kolejnych pięciuset uchodźców dotrze z Afryki do Włoch dzięki bezpiecznym korytarzom humanitarnym.

 
Zapewnia je specjalne porozumienie podpisane przez przedstawicieli rządu Włoch, tamtejszego episkopatu i Wspólnoty św. Idziego. Chodzi o ludzi, którzy znaleźli tymczasowe schronienie w Etiopii. Szacuje się, że jest to kraj, który przyjął najwięcej afrykańskich uchodźców - ponad 670 tysięcy.
 
"Zbyt często jedynie opłakujemy migrantów, którzy tracą życie podczas przeprawy przez morze, a sami nie mamy odwagi, by zmienić zaistniałą sytuację" - powiedział podczas podpisywania dokumentu bp Nunzio Galantio, sekretarz generalny Włoskiej Konferencji Biskupiej. Podkreślił, że zapewni on bezpieczne i legalne dotarcie do Europy ludziom, którzy zbyt długo już żyją w strasznych warunkach w obozach dla uchodźców w Etiopii. 
 
Bp Galantio zaznaczył zarazem, że cała operacja nie będzie obciążała państwa, ponieważ wszelkie koszty pokryje Kościół (ze środków pochodzących z funduszu "8 promili", czyli dobrowolnego odpisu podatkowego przez wiernych). Uchodźcami zaopiekują się poszczególne diecezje włoskie, które zatroszczą się także o ich integrację w społeczeństwie.
 
Założyciel Wspólnoty św. Idziego prof. Andrea Riccardi zauważył, że otwarcie kolejnych korytarzy humanitarnych jest spełnieniem pragnienia wielu Włochów, którzy chcą ratować życie ludzi będących w potrzebie. "Jest to projekt, który zapewnia uciekinierom nie tylko należne przyjęcie, ale też konkretny program integracji. Europa, która często chce wznosić mury, sądząc, że w ten sposób rozwiąże swoje problemy, powinna spojrzeć na tę synergię państwa, Kościoła i społeczeństwa obywatelskiego jako na wzór do naśladowania" - dodał włoski historyk.
 
Wśród 500 uchodźców, którzy w najbliższym czasie dotrą do Włoch z Etiopii, są obywatele Erytrei, Somalii i Sudanu Południowego, czyli krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi, gdzie panują prześladowania i głód.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bonaventura 15:26:11 | 2017-01-14
Zupełnie mnie to nie dziwi.Kościoły włoski i watykański, opanowane przez masonerię chcą za wszelką cenę zniszczyć tradycyjne społeczeństwa europejskie.W tym celu importują obcych kulturowo osobników wrogo nastawionych do tubylców.
Myślę, że wojna w Europie jest nieunikniona.

Oceń 19 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Mariusz Perełka 10:03:01 | 2017-01-14
Tylko mam nadzieję ze włoski hierarcha nie bedzie potem lametował i na siłe pchałd alej uchodzcow do takich krajów jak polska. Ja rozumiem potezny biznes i kase jaka dostaje kosciol za to co wyprawia ale na polskie spoleczenstwo prosze nie liczyc. przyjmujesz gosci pod swoj dach to prosze ich ugoscic w swoim kraju, skoro tacy hojni jestescie. 

Oceń 26 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?