Caritas przekazuje lampę oliwną na aukcję WOŚP

Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią ani nie szuka porównań - napisał w przesłanym KAI oświadczeniu dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

 

Wyjaśnił też, że Caritas Ordynariatu Polowego WP, zaangażowana w sobotnią zbiórkę na rzecz ofiary wojny syryjskiej, jest organizacją niezależną, która została poproszona o udział w wydarzeniach realizowanych przez Wojsko Polskie, zgodnie ze swoją misją statutową.

 

Poniżej pełny tekst oświadczenia dyrektora Caritas Polska:

Warszawa, 11.01.2017

Każdy, kto działa na rzecz bliźniego jest godny szacunku

Każdy, kto działa na rzecz bliźniego jest godny szacunku. Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią ani nie szuka porównań. Ilość problemów społecznych i osób potrzebujących zainteresowania i wsparcia w Polsce jest ogromna. Jest tu miejsce dla każdego, kto angażuje się w pomoc dla bliźniego. Apelujemy o szacunek, wsparcie i przestrzeń do działania dla wszystkich ludzi i organizacji dobrej woli oraz o zaprzestanie podziałów i konfrontacji.

Prosząc o szacunek i pokój, postanowiliśmy przekazać na aukcję XXV Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy lampę oliwną w kształcie gołębia pokoju, wykonaną przez chrześcijan z Bliskiego Wschodu.

Wyjaśniając kontrowersje dotyczące sobotniej zbiórki na rzecz ofiar wojny syryjskiej, informujemy: Caritas Polska nie odcina się od Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, wyjaśnia jedynie, że Caritas Polowa jest autonomiczną, niezależną od Caritas Polska organizacją, związaną misyjnie z Wojskiem Polskim. Caritas ta brała m.in. udział w misjach w Iraku, Kosowie, Afganistanie, Libanie i w Kongo. Aktualnie została poproszona o udział w wydarzeniach realizowanych przez Wojsko Polskie, co związane jest z jej misją statutową. Jesteśmy przekonani, że wydarzenia 14 stycznia do współorganizacji których zaproszono Caritas Polową Wojska Polskiego nie wpłyną na atmosferę i powodzenie XXV finału WOŚP, który odbędzie się 15 stycznia.

 

Ks. Marian Subocz
Dyrektor Caritas Polska

---

W sobotę 14 stycznia w Żaganiu odbędzie się powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, w związku ze wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Obrony Narodowej organizują w 16 miastach imprezy plenerowe. Spotkania odbędą się pod hasłem "Bezpieczna Polska", a wśród atrakcji znajdą się m.in. pokazy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, występy orkiestr wojskowych i koncerty. W trakcie spotkań będzie także prowadzona zbiórka pieniędzy przez Caritas Ordynariatu Polowego WP. Fundusze będą przekazane na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii.

 

Wspomóż Nas
Tagi: caritas, wośp

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 19:20:44 | 2017-01-12
Cele obu organizacji są różne.Istnieją obok siebie one od wielu lat i chwała Bogu, że nie udało się ich skłócić tym, dla których każda okazja jest dobra aby przylać WROGOWI.
A kto jest WROGIEM decydujemy MY- Polacy Katolicy Alkoholicy. Tacy co to Ojczyzny nie zdradzi, Wiary nie porzuci, Kielicha nie odmówi. I nie będą NAM tam różne Caritasy, jakieś Episkopaty, czy inni Deonowi najemnicy Szatana mówiły co dobre, a co nie.  

Oceń 5 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 04:21:48 | 2017-01-12
"Dlaczego, jak tylko ktoś robi coś dobrego dla innych i staje się z tego powodu znany i podziwiany, zawsze znajdą się zazdrośnicy, którzy w tej działalności dopatrują się wyłącznie osobistych korzyści. To jest wstrętne po prostu."

Zgadzam się! Ataki na o.Rydzyka są wstrętne.

Oceń 34 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ter 00:28:57 | 2017-01-12
No pięknie. Nawet takie pojednawcze oświadczenie może wywołać w kimś niezadowolenie. Nie rozumiem moich rodaków, naprawdę nie rozumiem. Panie Nociek, prosze poczytać, ile sprzętu do szpitali zakupila WOŚP. Bez WOŚP byłoby tego 0. Co nie znaczy, że nie trzeba popierać innych organizacji. Ale dlaczego, jak tylko ktoś robi coś dobrego dla innych i staje się z tego powodu znany i podziwiany, zawsze znajdą się zazdrośnicy, którzy w tej działalności dopatrują się wyłącznie osobistych korzyści. To jest wstrętne po prostu.

Oceń 25 40 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Nociek 20:52:05 | 2017-01-11
To oświadczenie przekonało mnie, że zamiast akcji firmowanych przez Caritas Polska warto wspierać inne szlachetne inicjatywy. Niestety nie jest prawdą, że KAŻDY kto działa na rzecz bliźniego jest godzień szacunku. Każdą osobę i każdą instytucję należy oceniać całościowo. W przeciwnym wypadku moglibyśmy uznać, że na najwyższe uznanie zasługuje np. Hamas, który przeciez ma komórki pomagające osobom w potrzebie, a jednocześnie jest powszechnie uznawany za organizację terrorystyczną. Ideologia głoszona przez pana Owsiaka jest mi zupełnie obca. Jeżeli dyrektor Caritas Polska uważa, że tego pana warto wspierać (bo przecież znacząca część środków, które WOŚP uzyskuje przeznaczana jest na jego utrzymanie), to proszę bardzo, ale bez mojego udziału. 

Oceń 82 62 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook