Dyskryminacja uchodźców - "niechrześcijańska"

(fot. PAP / EPA / MOHAMMED SABER)

Zachowania dyskryminujące przybyszów poszukujących w Polsce nowej ojczyzny są niechrześcijańskie - podkreśliła Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim. Jednocześnie w wydanym w środę oświadczeniu zaapelowała o rozważną, "nie naiwną" pomoc dla uchodźców i migrantów.

 
Członkowie rady wskazali na istniejącą potrzebę "przedstawiania rzetelnej wiedzy o zjawisku migracji, a zwłaszcza o problemie uchodźców we współczesnym świecie", zaproponowali powołanie krajowej instytucji migracyjnej i szkolenie wolontariuszy, oraz zauważyli konieczność "poszukiwania najlepszego modelu integracji".
 
Autorzy oświadczenia przypomnieli, że przypadki agresji i przemocy ze strony przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu sprzyjają powstawaniu w Europie radykalnych grup społecznych przeciwnych migrantom.
 
"Do lęku przed potencjalnymi terrorystami i innymi przestępcami, burzącymi europejski ład społeczny, dochodzi obawa przed masami ludzi biednych napływających do Europy. Wszystko to budzi zrozumiały niepokój o wspólną przyszłość europejską. Chrześcijańska propozycja przyjmowania uchodźców i migrantów nie może być traktowana w sposób naiwny, bez gwarancji bezpieczeństwa i wyobraźni przewidującej skutki nawet najszlachetniejszych celów" - stwierdzono w oświadczeniu.
 
Członkowie rady wskazali, że według ośrodków badających opinię publiczną, około 65 proc. społeczeństwa polskiego jest przeciwna przyjmowaniu migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. W Polsce lęk przed migrantami i uchodźcami dotyczy głównie wyznawców islamu.
 
Autorzy oświadczenia podkreślili przy tym, że "zachowania dyskryminujące przybyszów poszukujących w Polsce swojej nowej ojczyzny są niechrześcijańskie i sprzeciwiają się tradycji polskiej gościnności oraz chrześcijańskiej tożsamości naszego narodu".
 
Zdaniem członków Rady, coraz pilniejsza staje się potrzeba przygotowania wolontariuszy gotowych pomagać uchodźcom i migrantom. Wsparcia wymagają istniejące już programy pomocy dla uchodźców syryjskich i mieszkańców krajów sąsiadujących z Syrią, zmagających się ze skutkami masowego napływu uciekających przed wojną i głodem.
 
"Rada popiera apel polskiej sekcji Kościoła w Potrzebie o zintensyfikowanie pomocy społecznościom i konkretnym rodzinom na miejscu tragedii, w ich krajach. Rada zachęca także do wsparcia dla idei tzw. korytarzy humanitarnych, które dobrze sprawdziły się we Włoszech" - napisano w dokumencie.
 
Jak stwierdzono, "bardzo pożądane jest poszukiwanie najlepszego modelu integracji rozumianej jako inne imię wspólnoty".
 
"Integracja oznacza konsekwentne przestrzeganie nie tylko obowiązków strony przyjmującej, ale też obowiązki przyjmowanego. Doświadczenia krajów, które w większym stopniu zetknęły się z problemem uchodźców zmuszają do wielkiego namysłu i ostrożności w tych sprawach" - ocenili autorzy dokumentu.
 
Zdaniem rady, należy powołać w Polsce krajową instytucję migracyjną, która mogłaby "zapobiec rozproszeniu sił, środków, wiedzy i działań na rzecz pomocy uchodźcom i migrantom".
 
"Działania wobec nich powinny mieścić się w schemacie: państwo - samorządy - organizacje pozarządowe i kościelne. Konieczne jest także zintensyfikowanie współpracy z podmiotami międzynarodowymi powołanymi do zajmowania się pomocą uchodźcom i migrantom" - zauważyli autorzy oświadczenia.
 
Rada podkreśliła też potrzebę przedstawiania rzetelnej wiedzy o zjawisku migracji, a zwłaszcza o problemie uchodźców we współczesnym świecie. "Należy stworzyć programy edukacyjne i wspierać badania naukowe o skutkach społecznych i ekonomicznych tego zjawiska. Z drugiej strony, państwowe służby bezpieczeństwa powinny dokonywać starannego rozpoznania tożsamości i intencji przyjmowanych migrantów i uchodźców" - stwierdzono w oświadczeniu.
 
W Radzie Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim zasiada kilkunastu poznańskich naukowców, prawników i lekarzy. Podczas obrad zajmują oni stanowiska w najważniejszych kwestiach społecznych związanych z życiem Kościoła. Przewodniczącym rady jest prof. Bohdan Gruchman.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 18:00:36 | 2017-01-17
Przeprowadzono szereg badań naukowych nad procesem asymilacji muzułmanów w Europie. Okazało się, że nie o pracę im chodzi i budowanie w pokoju dobrobytu. Dlaczego zatem imputuje się nam tę jedyną drogę rozwiązania problemu muzułmańskiego? Co zrobiła wspomniana Rada w sprawie repatriacji Polaków? Krótko mówiąc, nikt nie broni Radzie chodzić na budowę i własnymi rękoma wznosić dla wyznawców proroka nowe domy i miejsca pracy ;(meczety sami sobie postawią. Rada jak łatwo się domysleć pracą jeszcze się nie skalała a więc prorocy Mahometa raczej nie doczekają się klimatyzacji w polskich warunkach, by mogli swobodnie gwałcić i zabijać.

Oceń 23 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 15:38:07 | 2017-01-11
Kto się zatroszczy o ludy tubylcze Europy ? Na lożę watykańską nie liczę.  

Oceń 28 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Luc 14:02:44 | 2017-01-11
"Zachowania dyskryminujące przybyszów poszukujących w Polsce nowej ojczyzny są niechrześcijańskie - podkreśliła Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim." 
Zaraz, zaraz. To mogłoby oznaczać, że według autorów tego oświadczenia wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego w kampanii wyborczej oraz późniejsze działania (zaniechania) rządu RP są niechrześcijańskie?
Ja się oczywiście całkowicie zgadzam, ale myślałem, że jestem tylko cichym 'gorszym sortem'. A tutaj... Chyba zacznę podnosić głowę.

Oceń 7 32 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook