Jest reakcja abpa Gądeckiego na publikację "Wyborczej" o księdzu skazanym za pedofilię

(fot. youtube.com)

Z apelem o jak najszybsze przeprowadzenie kanonicznego postępowania karno-administracyjnego wobec księdza skazanego za nadużycia seksualne wobec osób niepełnoletnich zwrócił się do generała chrystusowców abp Stanisław Gądecki.


- Apel ten wynika z przekonania, iż wśród ważnych zadań, za które odpowiada przełożony kościelny, znajduje się danie właściwej odpowiedzi na przypadki nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych - pisze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

List skierowany do ks. Ryszarda Głowackiego, przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, został opublikowany na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej.

 

- W ostatnim czasie ukazały się w mediach informacje nt. ks. Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, zamieszkałego w domu zakonnym w Puszczykowie i skazanego w procesie karnym za nadużycia seksualne wobec osób niepełnoletnich - czytamy w liście.

 

Abp Gądecki przypomina, że chociaż czyny nie zostały popełnione w archidiecezji poznańskiej, a kapłan nie podlega jurysdykcji arcybiskupa poznańskiego, to jednak jego zdaniem postępowanie kanoniczne należy przeprowadzić jak najszybciej.

 

- Tego rodzaju czyny - jak mówił papież Franciszek - to coś więcej niż czyny niegodziwe; grzechy nadużyć seksualnych w stosunku do nieletnich ze strony duchowieństwa są wstrząsem dla wiary w Boga i pokładanej w Nim nadziei - czytamy w liście abp. Gądeckiego.

 

Pełna treść Listu:

 

Przewielebny Ksiądz Ryszard GŁOWACKI


Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

 

W ostatnim czasie ukazały się w mediach informacje nt. ks. Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, zamieszkałego w domu zakonnym w Puszczykowie i skazanego w procesie karnym za nadużycia seksualne wobec osób niepełnoletnich. Chociaż czyny te nie zostały popełnione w archidiecezji poznańskiej, a kapłan nie podlega jurysdykcji arcybiskupa poznańskiego, zwracam się do Księdza Generała z prośbą o jak najszybsze przeprowadzenie kanonicznego postępowania karno-administracyjnego w tej sprawie. Apel ten wynika z przekonania, iż wśród ważnych zadań, za które odpowiada przełożony kościelny, znajduje się danie właściwej odpowiedzi na przypadki nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych. Tego rodzaju czyny - jak mówił papież Franciszek - to coś więcej niż czyny niegodziwe; grzechy nadużyć seksualnych w stosunku do nieletnich ze strony duchowieństwa są wstrząsem dla wiary w Boga i pokładanej w Nim nadziei.

 

Arcybiskup Stanisław Gądecki


Metropolita Poznański


Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski 

 

Poznań, 10 stycznia 2017 roku

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

przewodas5 14:16:13 | 2017-01-11
Po liczbie dyslajków widzę, że mi nie wierzycie. Pewnie wydaje się wam, że czarne owce to margines w Kościele, błędy i wypaczenia, które można naprawić. Łudzicie się tak samo jak komuniści! Patologia jest istotą Kościoła i komunizmu, a nie ich marginesem. Oba te systemy to sitwy uprzywilejowanych aparatczyków, więc nic nigdy nie zostanie w nich naprawione. Skandale będą się powtarzać bez końca, tak długo jak będą ludzie, którzy te systemy popierają. Księża nie wierzą w żadnego Chrystusa, tylko w Lojalność Korporacyjną.

Oceń 4 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

przewodas5 23:17:14 | 2017-01-10
Jesteście moralnym dnem. Zawsze tak było, jest i zawsze będzie. Nie ma dla was żadnej nadziei poprawy. Zejdźcie ludziom z oczu. Klechy precz!

Oceń 4 54 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 21:06:20 | 2017-01-10
Sprawa jest tragicznie smutna. I godna najwyższego potępienia, bez względu na to, kto to uczynił, ksiądz, nauczyciel, aktor. Bez wyjątku. Dodatkowo, gdy chodzi o księdza, ale także nauczyciela, wychowawcy, tego, kto wykorzystuje swój zawód, czy pozycję społeczną do tego typu zachowań. Czytałem ten artykuł w GW. Zastanawiam się ile tam jest ubarwienia i podkolorowania, znając nastawienie i inne "sensacje" tej gazety, także jawne kłamstwa, za które nigdy nie przeprosiła. No i "dziwny" zbieg okoliczności. Przecież to stara sprawa i można było o tym pisać wcześniej. Ale to są tak zwane "haki", których sie używa w chwilach, kiedy trzeba skierować opinię publiczną na inne tory, odwrócić od tego co sie dzieje teraz w Polsce. Właśnie dzisiaj, 10 stycznia  ta informacja była dla GW najważniejsza. Ciekawe. A to sprawa sprzed kilkunastu lat. Jakoś o innym "celebrycie" nie było głośno na łamach "GW", a nawet brano go w obronę, jako biedaczka, niesłusznie prześladowanego przez wymiar sprawiedliwości. Więc dwie miary? Dwa różne podejścia? Przecież pedofilia jest zła zawsze, a nie tylko wtedy gdy dopuszczają się jej duchowni, prawda? 

Oceń 37 16 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 19:59:23 | 2017-01-10
Każdy sprawca pedofilii powinien być surowo ukarany. Ale od księży powinniśmy wymagać więcej, bo jest to zawód wielkiego zaufania społecznego. Jeśli takie przypadki są bagatelizowane przez przełożonych lub zamiatane pod dywan, to podważa to zaufanie do całego Kościoła.
Słyszałam dzisiaj w radio historię tej dziewczynki. Spotkała ją niewyobrażalna krzywda ze strony księdza. Miała trudną sytuację rodzinną, nie miała oparcia w rodzicach i to biedne dziecko zostało tak okrutnie wykorzystane przez księdza. Horror!
Często wykorzystywane seksualnie dzieci pochodzą z rodzin, które nie zapewniły im odpowiedniej opieki z powodu biedy, alkoholizmu, dysfunkcyjności.
Czy Kościół zainteresował się losem tej dziewczynki, czy udzielił wsparcia ofierze?
 

Oceń 48 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 18:46:46 | 2017-01-10
Bacznie śledźmy co na to Przewielebny Ks. Ryszard Głowacki. To nie idzie o jakiegoś kryminalistę, to idzie o nasz Kościół.

Oceń 33 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 17:13:59 | 2017-01-10
Bez względu czy zdarza się to w Kościele, w WOŚP czy gdziekolwiek indziej jest tak samo smutne i przerażające.

Wczoraj czytałem informacje z USA o matce adopcyjnej, która spełniła swoje marzenie seksualne: oglądała jak jej konkubent bije i gwałci 14-letnią adoptowaną córkę. Może nie będę pisał co działo się później (można sobie wygooglować), ale to był zaledwie początek koszmaru tej dziewczyny. Brak słów. Zło.

Oceń 32 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Luc 16:45:18 | 2017-01-10
Koszmar. Polski Kościół wciąż czeka na swój "Spotlight". Módlmy się również o to.

Oceń 40 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kamil.sarna 16:12:07 | 2017-01-10
Tutaj przeczytają Państwo o czynach księdza Romana:
http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,21210057,pedofilia-w-kosciele-ksiadz-gwalcil-13-latke-nadal-odprawia.html

Oceń 16 14 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook