Abp Gądecki: naukowcom potrzebna jest cnota pokory

(fot. youtube.com)

W pracy intelektualnej i dydaktycznej jest niezbędna cnota pokory. Ona chroni nas od próżności zamykającej dostęp do prawdy - mówił do profesorów i studentów teologii abp Stanisław Gądecki.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Abp Gądecki podjął podczas spotkania temat powołania uczonego chrześcijańskiego. Zdaniem metropolity poznańskiego studenci i profesorowie nie powinni pozostawać w takiej relacji, jakoby student miał być przyciągany do profesora, podobnie, jak wierni nie powinni być przyciągani do proboszcza, ale do Chrystusa.

 

- Profesor powinien kierować studentów ku prawdzie, której wszyscy poszukujemy. W tym zadaniu pomoże wam Pan Bóg - zaznaczył abp Gądecki.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że w pracy teologa liczy się nie tyle największa wiedza czy najgłębsza mądrość, co najgłębsza pokora. - Współczesny rozwój nauki i techniki jest rzeczywiście zdumiewający i wydaje się wiele obiecywać ludzkiej przyszłości, niekiedy ujawnia też swoje ciemne strony - mówił abp Gądecki.

 

Zdaniem metropolity poznańskiego, właśnie z tego powodu należy szanować nieprzekraczalne granice wytyczone przez zasady moralne.

 

- Na mocy chrztu, bierzmowania i Eucharystii opiera się powołanie uczonych chrześcijańskich - jak zresztą wszystkich uczniów Chrystusa - do świętości i do misji ewangelizacji świata. Sakramenty te udzielają im łask koniecznych do życia według Ducha podczas ziemskiej pielgrzymki prowadzącej do niebieskiej Ojczyzny - podkreślił abp Gądecki.

 

Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego przypomniał, że nauczyciele akademiccy różnych stopni i specjalności mają swój udział w prorockim posłannictwie Chrystusa, w Jego posłudze głoszenia prawdy Bożej, również przez to, że "powinni kierować się rzetelnym odniesieniem do prawdy w każdej dziedzinie, że wychowują innych w prawdzie i uczą ich dojrzewać do miłości i sprawiedliwości".

 

- Poczucie odpowiedzialności za prawdę jest jednym z podstawowych wymagań określających powołanie uczonego we wspólnocie Kościoła - mówił abp Gądecki.

 

Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał myśl teologa H. Ursa von Balthasara, że udział w prorockiej misji Chrystusa ma ten, kto "wchłania" chrześcijaństwo. - Krytyczny katolicyzm jest sam w sobie sprzecznością. Kto chrześcijaństwo przyjmuje krytycznie, ponuro i podejrzliwie, ten nie ma udziału w wielkiej radości - mówił abp Gądecki.

 

Wśród studentów Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu są zarówno kandydaci do kapłaństwa, jak i świeccy podejmujący studia magisterskie i doktoranckie na kierunku teologia oraz na kierunku dialog i doradztwo społeczne.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (18)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Metanoia 17:43:09 | 2017-01-09
Jakie chrześcijaństwo? Chrześcijaństwo nie istnieje, to czym jest Kościół Katolicki to pogański rytualizm magiczny oparty na mitologii chrześcijańskiej. Sakramenty, kult maryjny, kult świętych. Korporacja zarabia na wszystkim, dwa różne szampony dla każdego aby czasem nie poszedł do innej firmy. Liczy się kasa.
Chrystus to dobry gadget, ale marketingowo kuleje więc dobrze sprzedaje się Maryja zwłaszcza jak się to podkręci Fatimą itd.
Jezus Chrystus nie przyniósł tutaj religii, przyszedł aby ukazać rzeczywistość Ojca. Nie dał nam sakramentów. Chrztu dokonujemy sami wobec siebie bo tylko my możemy zaświadczyć o naszej relacji z Chrystusem i nie zrobi tego olej, maść lub woda święcona co zrobi nasze serce. Nie przyniósł kapłaństwa bo każdy jest kapłanem. Nie przyniósł spowiedzi gdyż pomiędzy Jezusa a człowieka nie da się nikogo wcisnąć. I tak dalej można by wyliczać...

Oceń 21 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook