Kongo: biskupi wzywają do większej troski o środowisko

(fot. Sergey Uryadnikov / Shutterstock.com)

Szanujmy całe stworzenie i zabezpieczajmy je, ponieważ wszystko, co Bóg stworzył, jest dobre i nosi ślady Jego miłości i piękna - napisali biskupi Konga-Brazzaville w okolicznościowym przesłaniu.

 

Podkreślili, że o kraj ten, "bogaty w żyzne ziemie i surowce, lasy, rzeki i wody morskie", trzeba dbać jak o własny dom.

 

Dokument, podpisany przez delegata tamtejszego episkopatu ds. duszpasterstwa społecznego i rozwoju bp. Miguela Angela Olaverriego Arroniza SDB, wskazuje na złe wykorzystywanie w Kongu darów natury i na niszczenie środowiska.

 

Jako konkretne przykłady wymienia rabunkową wycinkę lasów i zanieczyszczenie wód podziemnych, spowodowane złą gospodarką odpadami. To wszystko ma katastrofalne skutki dla zdrowia ludzi, powodując zwłaszcza łatwe rozprzestrzenianie się w małych społecznościach lokalnych takich chorób jak malaria czy tyfus - ostrzega biskup.

 

Cytując wypowiedzi ostatnich papieży, począwszy od Jana Pawła II, przez Benedykta XVI do Franciszka, episkopat wzywa wszystkich wiernych do "prawdziwego nawrócenia ekologicznego, które przejawi się w szacunku dla przyrody i edukacji".

 

Apeluje też do władz kraju o zorganizowanie służb, które byłby odpowiedzialne za zbiórkę i utylizację odpadów, a także o "wzięcie na siebie odpowiedzialności za wychowanie do świadomości ekologicznej i szacunku dla środowiska". Dokument wskazuje, że można to osiągnąć przez właściwą formację w placówkach oświatowych i przez środki społecznego przekazu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook