600 kg karpia na wigilii Caritas w Poznaniu

(fot. PAP/Marcin Bielecki)

Słodkości, ale i kapusta z grochem, barszcz z uszkami oraz 600 kg karpia znajdzie się na wigilijnym stole przygotowanym przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Do wspólnej wieczerzy zasiądzie w tym roku ok. 1600 samotnych i bezdomnych osób.

 

Święta to czas, kiedy nie można być samemu - podkreślił w rozmowie z PAP Dawid Szkudlarek z poznańskiego Caritasu. Jak dodał, do wspólnego stołu Caritas zaprasza każdego, "kto czuje się samotny, kto nie ma rodziny, która mogłaby go przyjąć na Święta, nie ma przyjaciół, którzy mogliby go zaprosić, by wspólnie przeżyć ten świąteczny czas".

 

- Do stołu i wspólnego kolędowania zapraszamy także osoby bezdomne, ubogie, które nie są w stanie same przygotować wieczerzy. Święta to czas, by się radować i o też chodzi, by tego dnia nikt nie został sam i każdy miał obok siebie osobę, do której może się uśmiechnąć i porozmawiać - powiedział Szkudlarek.

 

Co roku Caritas na wspólną wieczerzę przygotowuje 600 kg karpia, 500 kg ziemniaków, 750 litrów koncentratu, 700 kg kapusty kwaszonej, oraz ok. 2 tys. sztuk napoi i zup. W tym roku organizatorzy spodziewają się ok. 1600 gości.

 

Spotkanie wigilijne i wspólne kolędowanie rozpocznie się o godz. 10.30 w hali nr 2. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Podobnie jak w ubiegłym roku życzenia zgromadzonym złoży metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, którzy także zasiądą do wieczerzy Caritasu.

 

Zebrani otrzymają nie tylko posiłek, ale i specjalne pakunki, w których znajdą się m.in. kiełbasa, śledzie, konserwy, herbata, kawa, cukier oraz makaron.

 

O osobach samotnych i zmagających się z trudnościami życiowymi nie zapomina w święta także działająca w Poznaniu Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka. Spotkanie połączone ze wspólną wieczerzą rozpocznie się w sobotę o godz. 17.30 w siedzibie fundacji przy ul. św. Wincentego 6/9.

 

- Na wigilię zapraszamy wszystkich, choć co roku odwiedzają nas przede wszystkim osoby samotne i ubogie. Przychodzą też całe rodziny, czy osoby bezdomne, które koczują gdzieś na ulicach, czy w pustostanach - mówiła PAP Elżbieta Malik z fundacji Barka.

 

W Barce przygotowanych zostanie ok. 400 miejsc. Na stole znajdzie się zupa grzybowa, barszcz, uszka, pierogi, śledzie i kapusta z grzybami.

 

- Poza wspólnym posiłkiem, kiedy zasiadamy wszyscy razem za stołem przykrytym białym obrusem, przy choince, świeczkach i kolędach, pamiętamy, że wigilia to przecież przede wszystkim czas spotkań, i cieszymy się, że możemy być wtedy wszyscy razem - powiedziała Malik.

 

Organizacja spotkania wigilijnego możliwa była dzięki wsparciu darczyńców i m.in. dzięki środkom, jakie udało się zebrać fundacji ze sprzedaży rogali świętomarcińskich w listopadzie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook