Kraków: otwarto wystawę prac św. Brata Alberta

(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

Obrazy olejne, akwarele i szkice - łącznie 62 dzieła oraz liczne osobiste pamiątki po Adamie Chmielowskim można od dziś oglądać na wystawie otwartej w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie z okazji 100. rocznicy śmierci św. Brata Alberta.

 

"Jego obrazów skopiować się nie da i nie da się ich nawet dobrze sfotografować. Gdyby ktoś chciał skopiować obrazy, musiałby skopiować życie, a tego się zrobić nie da" - powiedział bp Grzegorz Ryś, który w imieniu metropolity krakowskiego otworzył wystawę poświęconą Adamowi Chmielowskiemu - św. Bratu Albertowi.

 

"Św. Brat Albert był dobrym artystą - mówił ks. Andrzej Nowobilski. - Jak wiemy z wielu wypowiedzi z tamtych czasów był bardzo cenionym malarzem, wielu korzystało z jego rad i konsultacji" - dodawał dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego i podkreślał, że Adam Chmielowski finalnie odkrył inne powołanie i zaczął "malować czynem człowieka biednego, sponiewieranego, bezdomnego".

 

"Jego obrazy ukazują bardzo długą drogę poszukiwań woli Bożej, poszukiwań odpowiedzi na pytanie czego oczekuje od niego Pan Bóg" - mówiła matka Teresa Maciuszek, przełożona generalna sióstr albertynek. Na wystawie znajdują się obrazy z początkowego okresu twórczości Adama Chmielowskiego - pejzaże i portrety a także dzieła o tematyce religijnej a nawet te, które przedstawiają przeżycia mistyczne artysty.

 

Obrazem otwierającym wystawę jest najbardziej znane dzieło św. Brata Alberta, uważane za najlepsze w jego dorobku artystycznym - Ecce Homo. "Tego obrazu nie wolno nam tylko oglądać. Przed tym obrazem należy kontemplować miłość Boga do człowieka" - mówiła matka generalna.

 

Na wystawie zgromadzono wszystkie znane dzieła Adama Chmielowskiego - łącznie jest ich 62. "Są obrazy olejne, akwarele i szkice a także mało pokazywana dotąd dzieła" - mówi s. Bernardyna Kostka. Albertynka dodała, że Adam Chmielowski był "mistrzem pędzla i świetnym kolorystą", co widać chociażby na obrazie "Park krakowski".

 

Obrazy wypożyczone zostały ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oraz udostępnione przez osoby prywatne.

 

Uzupełnieniem ekspozycji są pamiątki związane ze świętym Bratem Albertem - m.in. jego paleta malarska czy proteza nogi.

 

Wystawie towarzyszy katalog - album wszystkich dzieł z wystawy.

 

Głównej ekspozycji towarzyszy dodatkowo wystawa prac inspirowanych życiem i twórczością Adama Chmielowskiego - św. Brata Alberta. Składają się na nią obraz sześciorga artystów, którzy we wrześniu wzięli udział w plenerze artystycznym w Igołomi - miejscu urodzin Adama Chmielowskiego, gdzie znajduje się także dom pamięci po świętym.

 

Wystawa potrwa do 30 marca 2017 r. i zorganizowana została w związku z ustanowieniem roku 2017 przez Sejm RP Rokiem Adama Chmielowskiego - świętego Brata Alberta w 100 rocznicę śmierci "Biedaczyny z Krakowa". Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook