Abp Marek Jędraszewski o swojej nominacji [WIDEO]

Wolę ojca świętego przyjąłem w duchu posłuszeństwa i z ogromną wdzięcznością, zdając sobie sprawę z tego, co Kraków znaczył i znaczy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce - podkreślił abp Marek Jędraszewski po ogłoszeniu jego nominacji na urząd metropolity krakowskiego.

 

 

O mianowaniu arcybiskupa Jędraszewskiego - dotychczasowego metropolity łódzkiego - na urząd metropolity krakowskiego poinformował w czwartek episkopat.

 

"Wolę Ojca Świętego przyjąłem w duchu posłuszeństwa, a zarazem z ogromną wdzięcznością, zdając sobie sprawę z tego, co Kraków znaczył i znaczy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce i w dziejach całej naszej Ojczyzny, jak bliski był sercu św. Jana Pawła II Wielkiego" - napisał abp Jędraszewski w oświadczeniu opublikowanym na stronie archidiecezji łódzkiej.

 

Jak ujawnił nowy metropolita krakowski w skierowanym do wiernych liście, papież Franciszek przekazał mu swoją wolę osobiście 28 listopada, gdy abp Jędraszewski przebywał w Rzymie, biorąc udział w IV Światowym Kongresie poświęconym duszpasterstwu studentów, organizowanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Decyzją papieża na ogłoszenie nominacji wyznaczono dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Łódź pożegna swojego pasterza

 

"Tym samym dobiega końca moja posługa pasterska w archidiecezji łódzkiej, która urzędowo rozpoczęła się również w święto maryjne - w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września 2012 roku. Od tamtego dnia upływają zatem dokładnie cztery lata i trzy miesiące. To w sumie niewiele czasu" - ocenił abp Jędraszewski.

 

Okres pracy duszpasterskiej w Łodzi był - w opinii arcybiskupa - "bogaty w różnego rodzaju wydarzenia, w większości podniosłe, budujące wspólnotę całego Kościoła łódzkiego". W pożegnalnym wystąpieniu Jędraszewski podziękował m.in. arcybiskupowi seniorowi Władysławowi Ziółkowi oraz biskupom Adamowi Lepie, Ireneuszowi Pękalskiemu i Markowi Marczakowi, a także współpracującym z nim kapłanom i osobom świeckim z archidiecezji łódzkiej.

 

Abp Jędraszewski prosi o modlitwę

 

"Kieruję do wszystkich bardzo serdeczne podziękowanie: Bóg zapłać! Zdając sobie sprawę z wielkości otrzymanego tutaj wielorakiego dobra, nie jest mi łatwo stąd odchodzić. Tym bardziej proszę o modlitwę w moich intencjach. Zapewniam również o tym, że każdego dnia będę modlił się za archidiecezję łódzką i za wszystkie osoby, które ją na co dzień tworzą swoją pracą, poświęceniem, wiernością i modlitwą - zaznaczył abp. Jędraszewski.

 

Odchodzący ze stanowiska łódzki hierarcha poprosił o modlitwę w intencji duchownego - jego nazwisko na razie pozostaje nieznane - który z woli papieża Franciszka obejmie po nim funkcję.

 

Abp Marek Jędraszewski na stanowisku metropolity krakowskiego zastąpi kard. Stanisława Dziwisza, najbliższego współpracownika św. Jana Pawła II i promotora jego kultu, który przechodzi na emeryturę.

 

Przeczytaj pełny tekst oświadczenia abpa Jędraszewskiego:

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook