"Jak iść naprzód, gdy brakuje nam wspólnego celu?"

(fot. youtube.com)

Dziś głównym problemem ekumenizmu jest fakt, że nie mamy już wspólnego celu. A w takiej sytuacji nie da się zrobić kolejnego kroku - powiedział w wywiadzie dla dziennika "La Croix" kard. Kurt Koch.

 

Aby przezwyciężyć ten problem, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zaproponował luteranom przygotowanie wspólnej deklaracji o Kościele, Eucharystii i posłudze duchownej.

 

"Reformacja nie przyniosła odnowy Kościoła"

 

Kard. Koch przyznał, że rozumie katolików, którzy krytykują świętowanie 500-lecia reformacji. On sam uważa, że nie chodzi tu o świętowanie, lecz upamiętnienie. Trzeba być wdzięcznym za 50 lat intensywnego dialogu z luteranami, ale trzeba też czynić pokutę za to, co nas podzieliło. - Reformacja nie przyniosła odnowy Kościoła, której chciał Luter, lecz podział i straszne wojny wyznaniowe, zwłaszcza wojnę trzydziestoletnią - podkreśla szef watykańskiej dykasterii.

 

"Jestem dobrej myśli"

 

Dobiegający końca rok przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan ocenia bardzo pozytywnie. Oprócz spotkania papieża z patriarchą moskiewskim i ekumenicznych uroczystości w Lund odbyła się też wspólna wizyta z patriarchą Konstantynopola i arcybiskupem Aten na Lesbos, wszechprawosławny sobór na Krecie, podróż apostolska do Armenii i Gruzji czy podpisany wspólny katolicko-prawosławny dokument teologiczny, pierwszy od 9 lat. Kard. Koch zauważa jednak, że w Kościołach prawosławnych narastają opory względem ekumenizmu. Z tego powodu na soborze zabrakło wielu delegatów. - We wspólnej katolicko-prawosławnej komisji więcej mamy napięć między prawosławnymi niż w ich relacjach z katolikami - ujawnił kard. Koch.

 

Podkreślił jednak, że pozostaje dobrej myśli, ponieważ liczni biskupi prawosławni, w tym patriarchowie Bartłomiej i Cyryl, sprzyjają ekumenizmowi. Trzeba jednak rozumieć ich ostrożność i obawę przed podziałami - zauważył kard. Koch.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

stos 09:40:24 | 2016-12-07
"Reformacja nie przyniosła odnowy Kościoła, której chciał Luter"
Wygląda na to,że gdyby Kościół przystał na herezje luterskie to byłby git.
Przepraszam,ale ja za zachowanie wiary świętetj pokutować nie będę.

Oceń 3 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook