Abp Skworc do górników: bądźcie zawsze przykładem dla młodych

(fot. youtube.com)

- Bądźcie zawsze przykładem dla młodego pokolenia; przekazujcie im silne zasady moralne i tradycje związane z etosem górniczej pracy - napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w słowie skierowanym do górników w dniu ich patronki, św. Barbary.

 

- Niech z waszych ust nie znika piękne, tradycyjne pozdrowienie Szczęść Boże. W nim zawarte jest odniesienie waszej pracy do Boga i wasza nadzieja, że ostatecznie on jest dla nas punktem odniesienia w sprawach społecznych, zawodowych, osobistych i rodzinnych. Bądźcie niestrudzonymi strażnikami rodzinnej wspólnoty - wskazał arcybiskup, składając górnikom barbórkowe życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.

 

- W trudnym dla branży górniczej okresie zmian i restrukturyzacji, przekazuję wam zapewnienie o duchowym wsparciu. Nie traćcie nadziei i wiary w to, że konieczne zmiany zostaną przeprowadzone w duchu społecznej solidarności - napisał metropolita katowicki.

 

W swoim słowie do pracowników kopalń hierarcha wspomniał też "o wszystkich inwalidach pracy górniczej, którzy wykonując swoje obowiązki stali się ofiarami górniczych katastrof i wypadków".

 

- Świętej patronce stanu górniczego polecam rodziny pogrążone w żałobie po stracie swoich najbliższych - napisał.

 

W niedzielę, kiedy przypada liturgiczne wspomnienie patronki górników, św. Barbary, metropolita katowicki przewodniczył uroczystej mszy w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach k. Wodzisławia Śląskiego. Była to msza dziękczynna za 30-lecie poświęcenia tamtejszej świątyni, sprawowana za wszystkich górników, pracowników kopalń, emerytów, rencistów górnictwa, a także wszystkich zmarłych i tragicznie poległych górników.

 

Po mszy abp Skworc pobłogosławił przed kościołem kapliczkę w formie Groty św. Barbary, zbudowaną z inicjatywy górników jastrzębskiej kopalni Borynia (część kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie) i okolicznych kopalń. Grota to dar górników, wzniesiony z prośbą, by św. Barbara "wstawiała się za nimi i wypraszała im górnicze szczęście". Ma to być również miejsce podziękowania św. Barbarze za opiekę i szczęśliwe przepracowane pod ziemią lata.

 

W niedzielny wieczór abp Skworc odprawi także mszę św. w kaplicy św. Barbary przy Silesia City Center w Katowicach - największym kompleksie handlowym na Śląsku. Centrum powstało na pogórniczym terenie. Kaplica mieści się w dawnej maszynowni kopalni Gottwald, w sąsiedztwie innych pokopalnianych budynków oraz szybu Jerzy. Trafiły do niej obraz i figura św. Barbary ze zlikwidowanej kopalni Gottwald, przechowywane wcześniej w parafii św. Jana i Pawła w Katowicach-Dębie. Kaplicę poświęcono w grudniu 2005 r., po uruchomieniu kompleksu handlowego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook