Biskupi apelują o dyskusję ws. eutanazji

(fot. shutterstock.com)

Biskupi portugalscy wezwali ugrupowania reprezentowane w parlamencie do poddania sprawy eutanazji pod dyskusję społeczną.

 

Rzecznik prasowy episkopatu ks. Manuel Barbosa wyjaśnił, że hierarchowie katoliccy chcą, aby temat eutanazji wyszedł poza koła polityczne i objął wszystkie grupy społeczne.

 

Walka z eutanazją ma wymiar humanitarny

 

Episkopat już na początku listopada br. oświadczył, że walka z eutanazją nie jest tematem wyłącznie religijnym, ale ma wymiar humanitarny. Przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej kard. Manuel Clemente zaapelował, aby nie ograniczać tego zagadnienia jedynie do obszaru przekonań religijnych.

 

W swym listopadowym dokumencie ogłoszonym w Fatimie biskupi wezwali do wykazania ducha miłosierdzia, przejawiającego się "troską o przedłużenie życia ludzkiego, a nie o pomaganie w umieraniu". Przypomnieli też o niedawnych apelach pięciu ostatnich prezesów Izby Lekarskiej w Portugalii, którzy jednoznacznie wypowiedzieli się przeciw próbom legalizacji eutanazji w swym kraju. Ich deklaracje poparło portugalskie środowisko pracowników służby zdrowia.

 

Na początku listopada br. liderzy Bloku Lewicy ujawnili, że mają już gotowy projekt legalizacji eutanazji w Portugalii. Dokument ma trafić pod obrady parlamentu na początku 2017 r. Przewiduje on, że prawa do eutanazji nie mieliby nieletni oraz niepełnosprawni umysłowo i osoby cierpiące na depresję.

 

Politycy są podzieleni

 

Blok Lewicy posiada zaledwie 19 deputowanych w 230-osobowym parlamencie Portugalii. Rządzący w ramach mniejszościowego gabinetu premiera António Costy socjaliści są tymczasem podzieleni w sprawie poparcia dla eutanazji. Równie niejednoznaczne stanowisko ma największe ugrupowanie portugalskiego Zgromadzenia Republiki - Partia Socjaldemokratyczna.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

asyz 09:54:17 | 2016-12-03
A jak  większość będzie chciała mordować? A co z V przykazaniem? Kogo tak naprawdę reprezenują biskupi portugalscy, diabła  czy Pana Boga?

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook