G. Kugler: Europa ogranicza prawa chrześcijan

(fot. youtube.com)

Stały wzrost nietolerancji wobec chrześcijan i ograniczenia swobody wyznawania wiary w Europie zauważa Gudrun Kugler, założycielka wiedeńskiego Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan.

 

Jej zdaniem, wolność religijna chrześcijan jest łamana w takich dziedzinach jak wolność sumienia, prawa rodziców, swoboda zgromadzeń i zrzeszania się oraz wolność zawierania umów.

 

Prawniczka i członkini parlamentu wiedeńskiego w rozmowie z austriacką agencją katolicką "Kathpress" powiedziała, że stosunek wielu środowisk do chrześcijan wyraża się dzisiaj w przekonaniu, że "wyznawcy Chrystusa przez wielki dominowali i uciskali innych, więc teraz nie można im iść na rękę". "Trzymając się takiego stanowiska, życie będzie trudne" - ostrzegła Kugler.

 

Zaznaczyła, że w 15 krajach Unii Europejskiej funkcjonują "problematyczne prawa" dyskryminujące chrześcijan. Przypomniała, że zwróciła na to uwagę Organizacja i Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), apelując do tych krajów, aby jeszcze raz przyjrzały się przepisom prawa i wprowadziły poprawki.

 

"Wiele środowisk chrześcijańskich nie ma jeszcze świadomości tego. Dlatego problemy te powinny być rozpoznane i należy podjąć dialog na ich temat. Konieczne są myślenie i praca edukacyjna na ten temat" - powiedziała.

 

Zdaniem Kugler, celem jest dążenie do "dojrzałego sekularyzmu", który powinien kształtować prawo w myśl zasady, że "każdy ma prawo do życia, jak chce i każdy ma swoje miejsce w społeczeństwie, także chrześcijanie".

 

Zwróciła uwagę na zauważalne pozytywne tendencje. "Dziesięć lat temu na wiele kwestii nie można było reagować. Dziś są one stale obecne podczas zgromadzeń parlamentarnych Rady Europy i OBWE. Nawet niektórzy niechrześcijańscy politycy zrozumieli, o co chodzi. Mówią, że to nie jest w porządku, jeśli życie chrześcijan jest coraz trudniejsze i są wykluczani" - powiedziała austriacka polityk.

 

Jej zdaniem, aby przeciwdziałać prześladowaniom chrześcijan na innych kontynentach, politycy w Europie powinni uświadomić sobie, jakie mają wpływy i podjąć odpowiednie działania. "Już teraz niektórzy europejscy politycy podczas wizyt w krajach, gdzie chrześcijanie są niesprawiedliwie przetrzymywani, odwiedzają ich w więzieniach. To ważne stanowisko polityczne. Także listy od odpowiedzialnych polityków lub prezydentów wyrażających troskę o sytuację poszczególnych więźniów są ważnym sygnałem" - powiedziała Kugler.

 

Podkreśliła, że szczególną uwagę należy zwracać na ludobójstwo, którego sprawcami są w Syrii i Iraku ugrupowania islamistyczne. "W Europie wielokrotnie w historii doświadczaliśmy zbrodni i dlatego musimy robić wszystko, aby zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie i związane z nim ludobójstwo. Także w relacjach handlowych i współpracy na rzecz rozwoju, powinniśmy zdecydowanie domagać się i mówić: chcemy pracować z wami ale pod pewnymi warunkami. Niestety w Europie zbyt mało się w tej kwestii dzieje" - powiedziała Kugler.

 

Zaznaczyła, że najważniejsze jest zakończenie ludobójstwa chrześcijan i za takie musi je uznać Rada Bezpieczeństwa ONZ a wtedy otworzy to droga dla międzynarodowego trybunału sprawiedliwości. "Aby tak się stało potrzebne są większe polityczne naciski" - powiedziała i przypomniała o inicjatywach podjętych w tym kierunku przez Parlament Europejski i parlament Wiednia. "Im więcej parlamentów będzie to robiło tym większe prawdopodobieństwo, że zrobi to Rada Bezpieczeństwa ONZ" - powiedziała.

 

W najbliższy weekend Kugler organizuje w Wiedniu konferencję na temat wolności religijnej i prześladowania chrześcijan. Wezmą w niej udział m.in. Jan Figel, wysłannik ds. promocji wolności religii i przekonań poza granicami UE, eurodeputowany Lars Adaktusson, Tamas Török - sekretarz stanu ds. wspierania prześladowanych chrześcijan z Węgier oraz biskup pomocniczy archidiecezji wiedeńskiej Stephan Turnovszky.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 20:54:59 | 2016-11-28
Dzięki Panni Gudrun Kugler. Więcej takich działań

Oceń 3 11 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook