Portugalia: walka z eutanazją nie jest kwestią religijną

(fot. shutterstock.com)

Portugalscy biskupi zgromadzeni w Fatimie na sesji plenarnej konferencji episkopatu Portugalii stwierdzili, że zagadnienie walki z eutanazją nie jest kwestią religijną, ale problemem humanitarnym.

 

Szefujący episkopatowi patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente zaapelował, aby nie ograniczać tego zagadnienia jedynie do obszaru przekonań religijnych. - Niech nikt nie próbuje zawężać problemu eutanazji do płaszczyzny czysto religijnej, bo jest ona w rzeczywistości zagadnieniem natury humanitarnej - powiedział kard. Clemente.

 

W dokumencie przyjętym przez portugalskich biskupów zaapelowano o ducha miłosierdzia, przejawiającego się “troską o przedłużenie życia ludzkiego, a nie o pomaganie w umieraniu". Biskupi przypomnieli też o niedawnych apelach pięciu ostatnich prezesów Izby Lekarskiej w Portugalii, którzy jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko próbom legalizacji eutanazji w tym kraju. Ich deklaracje poparło portugalskie środowisko pracowników służby zdrowia.

W maju br. tysiące mieszkańców stołecznej aglomeracji przeszło ulicami Lizbony w “Marszu dla Życia", który był formą sprzeciwu wobec planowanej przez socjalistyczny rząd Antonio Costy i popierających go partii skrajnej lewicy legalizacji eutanazji. Wprawdzie gabinet Costy odstąpił od inicjatywy ustawodawczej w tej materii, ale Blok Lewicy zapowiedział, że przedstawi niebawem projekt ustawy dotyczącej tzw. wspomaganej śmierci. Na początku listopada br. liderzy tego ugrupowania ujawnili, że mają już gotowy projekt legalizacji eutanazji w Portugalii. Dokument ma trafić pod obrady parlamentu na początku 2017 r. Według jego założeń, prawa do eutanazji nie mieliby nieletni, a także niepełnosprawni umysłowo i osoby cierpiące na depresję.

Blok Lewicy posiada zaledwie 19 deputowanych w 230-osobowym parlamencie Portugalii. Rządzący w ramach mniejszościowego gabinetu Costy socjaliści są tymczasem podzieleni w sprawie poparcia dla eutanazji. Równie niejednoznaczne stanowisko ma największe ugrupowanie portugalskiego Zgromadzenia Republiki - Partia Socjaldemokratyczna.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook