"Chrześcijanie w Europie będą twórczą mniejszością"

(fot. halik.cz)

Chrześcijanie, również w sekularyzowanej Europie, zachowają ważną misję społeczną - uważa ks. Tomáš Halík, znany czeski teolog, filozof i socjolog religii. "Powinni stać się twórczą mniejszością" - powiedział wczoraj w niemieckim Augsburgu.

 

Jego zdaniem dla Kościoła ważnym jest to, aby podkreślał terapeutyczną siłę wiary, tworzył oraz kultywował klimat społeczny, w którego centrum znajdzie się ludzka godność. "W tym Kościół może świetnie przysłużyć się demokracji" - dodał ks. Halík.

 

Jego zdaniem skończyła się era Kościołów ludowych. "Nie uważam, aby ta tendencja została odwrócona przez jakąkolwiek nową ewangelizację" - podkreślił czeski teolog.

Wyraził wielkie uznanie dla działań papieża Franciszka. Uważa, że jego pontyfikat to początek nowego rozdziału w dziejach chrześcijaństwa. "Papież podkreśla zagadnienia, które dotychczas znajdowały się w cieniu, mówi o miłosierdziu, solidarności z ubogimi, zaangażowaniu w ochronę środowiska i wyraża zrozumienie dla ludzi, którzy znajdują się w moralnie złożonych sytuacjach" - zaznaczył ks. Halík.

Ks. Halík zachęcił Kościoły, by wkroczyły na nowe drogi. "«Wczorajszemu» chrześcijaństwu trudno dać nadzieję dla dzisiejszej i przyszłej Europy" - podkreślił czeski teolog. Jego zdaniem dzisiejsze chrześcijaństwo jest zbyt mało przekonujące, jest raczej "przebrzmiałą religią i nie daje siły na przyszłość." "Z dotychczasowych tendencji wynika, że sekularyzacja nie będzie ostatnim słowem w rozwoju historycznym" - zaznaczył.

Odnosząc się do obchodzonego w 2017 r. jubileuszu 500-lecia Reformacji ks. Halík wezwał wiernych Kościoła katolickiego i Kościołów protestanckich, by "odkryli szeroko i odważnie ekumenizm".

Ks. Halík przemawiał podczas corocznego, tradycyjnego spotkania przedstawicieli życia politycznego, kościelnego i społecznego zorganizowanego przez biskupa Augsburga Konrada Zdarsę.

Ks. prof. Tomáš Halík (ur. 1948) jest socjologiem, filozofem, psychologiem i teologiem. W czasach komunistycznych był jednym z głównych przedstawicieli czeskiej opozycji. W 1978 r. został tajnie wyświęcony na księdza. Do 1989 r. działał w strukturach tzw. Kościoła podziemnego. Po upadku reżimu komunistycznego był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Czech oraz bliskim współpracownikiem ówczesnego prezydenta Czech, Vaclava Havla. Dziś jest prezydentem Chrześcijańskiej Akademii i profesorem Uniwersytetu Karola w Pradze.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

stos 21:54:56 | 2016-11-08
Halik przedstawia wizję chrześcijaństwa, którą Franciszek boi się jeszcze wyartykułować.
Z grubsza czeka nas rola podcieraczy tyłka demokratycznego wieprza.
No chyba ,że wcześniej poderżną nam gardła.

Oceń 4 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anakin 17:04:11 | 2016-11-08
Głos, który reprezentuje jakąs część hierarchii. Mały Kosciół, zaangażowany, więc nie wymagajacy misji. Raczej zamożny niż biedny. Mało pracy, dużo konferencji ekoumenicznych. Wszak ekumenizm z 40.000 protestanckich denomicji to dużo roboty. Godzinki i różańce musza poczekać (najlepiej na świeckich zamęznych duchownych). Penitenci do psychologów.

Oceń 9 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 14:52:16 | 2016-11-08
Z najwyzszym bólem zwracam sie do waszej wielebności "per księże Halik". Otóż skoro wasza wielebność nie znalazłeś w swojej słodkiej wypowiedzi  choćby jednokrotnego wezwania do Boga - tak i też oczekiwałbym jakiejś teologicznego wywodu o wierze w zbawcze zbieranie puszek po coca-coli. Czyli o tym w co wasza wielebność, jak mniemam - wierzy  z całego serca swego i ze wszystkich sił swoich. O Kościele wolałbym aby wasza wielebność  juz się nie wypowiadał.

Oceń 11 13 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook