Bruksela: biskupi obradują nt. ubóstwa w Europie

(fot. Paolo Bona / Shutterstock.com)

Problem ubóstwa w Europie to główny temat jesiennej sesji plenarnej Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej w Brukseli.

 

Otwierając obrady przewodniczący COMECE kard. Reinhard Marx podkreślił, że Kościół chciałby wspomóc Unię w pokonywaniu trawiących ją licznych kryzysów. "W czasie trwania tych egzystencjalnych kryzysów Unii COMECE staje się ważniejsza niż kiedykolwiek" - uważa niemiecki hierarcha.

 

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciel polskiego episkopatu bp Janusz Stepnowski wskazał na konkretne sprawy podjęte w czasie obecnych obrad. Wśród nich jedną z najważniejszych jest problem rosnących na naszym kontynencie obszarów biedy, które są m.in. skutkiem przeżywanych w Europie trudności.

 

"Ta bieda się poszerza. To widać w naszych parafiach, diecezjach i krajach. Nawet państwa bogate widzą, że grupa ludzi biednych jest coraz większa. Próbuje się temu zaradzić przez pracę Caritas: widzę to w mojej diecezji" - powiedział biskup łomżyński. Dodał, że Caritas Polska angażuje się także w rozwiązanie różnych problemów w Europie i na całym świecie.

 

W Brukseli omawiano też problem "budzącej pewne niepokoje, szczególnie tutaj w Belgii, w Walonii, umowy gospodarczej z Kanadą (CETA)". Zdaniem biskupa "jest to sprawa regulacji i arbitrażu inwestycyjnego, który sprzyja panowaniu wielkich korporacji nad suwerennymi demokracjami i nad państwami".

 

"Inną sprawą, którą też poruszyliśmy, był Brexit. Dotknęło to wszystkie kraje europejskie, także Polskę, która ma w Wielkiej Brytanii bardzo liczną grupę emigrantów. Wiąże się z tym fala rasistowskich incydentów wymierzonych w obywateli państw europejskich, a szczególnie w nas. Kilka osób nawet straciło życie" - mówił dalej przedstawiciel polskiego episkopatu w COMECE.

 

Zwrócił uwagę, że niedawne referendum w sprawie Brexitu wyzwoliło niespodziewaną agresję na tle rasistowskim. "I obcokrajowcy mieszkający na Wyspach Brytyjskich odczuwają niepokój z powodu wymierzonej w nich wrogości" - powiedział bp Stepnowski.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 20:55:44 | 2016-10-27
Ciekawe ile kilogramów jedzenia przewieczerzują ci Biskupi podczas tej sesji plenarnej.

Oceń 2 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook