Benedykt XVI o świętym Augustynie

Na przykład św. Augustyna, jako przewodnika w poszukiwaniu prawdy wskazał Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. 28 sierpnia przypada wspomnienie tego Doktora Kościoła, szczególnie bliskiego Benedyktowi XVI. Katechezy Ojca Świętego w Castel Gandolfo wysłuchało ok. 5 tys. wiernych.

 

Ojciec Święty przypomniał, że każdy z nas potrzebuje świętych, którzy są nam szczególnie bliscy i których pragniemy naśladować. Zachęcił do ich głębszego poznania, zwłaszcza naszych patronów, zapoznawania się z ich biografią, pismami. Zapewnił, że będą oni dobrymi przewodnikami, by jeszcze bardziej ukochać Boga i pomocą w rozwoju duchowym i ludzkim. Obok swych patronów św. Józef i Benedykta, papież wskazał na postać św. Augustyna. Zauważył, że często mamy dziś do czynienia z lękiem przed ciszą i skupieniem, tak ważnych dla odkrycia prawd wewnętrznych, przemyślenia swych działań i sensu swego życia. "Często ludzie wybierają życie powierzchowne, bez myślenia. Mamy też dziś często do czynienia z lękiem przed poszukiwaniem prawdy, obawą że prawda nas pochwyci, zmusi do zmiany stylu życia, tak jak się to stało w przypadku św. Augustyna" - zaznaczył Benedykt XVI.

W tym kontekście papież zaapelował do wszystkich, także osób przeżywających chwile trudności na drodze wiary, mało uczestniczących w życiu Kościoła, a nawet do tych którzy żyją tak jakby Boga nie było - aby nie lękali się prawdy i nie zaprzestawali poszukiwania głębi prawdy o nas samych i otaczającej nas rzeczywistości, wewnętrznym spojrzeniem serca. „Bóg nie zaniecha obdarzania Światłem, abyśmy widzieli i Serdecznością, abyśmy odczuli, że nas miłuje i pragnie być miłowanym” – stwierdził Benedykt XVI.

 

Pozdrawiając w różnych językach przybyłych do letniej rezydencji papieża Benedykt XVI zwrócił się także do Polaków: „Serdeczne pozdrowienie kieruje do Polaków. Jutro w Polsce przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Jej opiece zawierzam was, wasze rodziny, Kościół i cały naród. Wszystkim, którzy gromadzą się w tych dniach na Jasnej Górze z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.”

Papieskie słowa były wielokrotnie przerywane oklaskami a nawet śpiewem ulubionej pieśni Jana Pawła II „Barka”.

Wśród wiernych z Polski w Castel Gandolfo zgromadzili się m.in. pielgrzymi z parafii katedralnej z Rzeszowa, parafii Najświętszej Bogarodzicy z Poznania, bł. Bogumiła z Gniezna, Zesłania Ducha Świętego z Krakowa, Najświętszej Maryi Panny z Dopniewa a także drużyna harcerska w Gniewkowa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook