Kobieta więziona przez ISIS laureatką Nagrody Havla

(fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)

Laureatką tegorocznej Nagrody Havla, przyznawanej przez Radę Europy, została Nadia Murad. Pochodząca z religijnej mniejszości jazydów specjalna ambasadorka ONZ. Była więziona przez terrorystów Państwa Islamskiego. 

 

Uroczystość wręczenia nagrody w wysokości 60 tys. euro odbyła się 10 października w siedzibie Rady Europy w Strasburgu.

 

Murad, podobnie jak tysiące innych jazydek, została porwana przez bojowników Państwa Islamskiego, była przez nich maltretowana i gwałcona. Po długich cierpieniach udało się jej wreszcie uciec z rąk oprawców.

 

Dzięki wsparciu specjalnego programu dla jazydek prowadzonego w Badenii-Wirtembergii dostała się do Niemiec i do dziś angażuje się w pomoc dla swojej mniejszości. Przed kilkoma tygodniami ONZ mianowała Murad swoją specjalną wysłanniczką ds. ofiar handlu ludźmi.

 

Podczas uroczystości w Strasburgu premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann chwalił zaangażowanie Nadii Murad na rzecz ofiar przemocy, przestępstw kryminalnych i terroryzmu. Przy tej okazji zaapelował do innych landów niemieckich o przyjmowanie jazydów i pomoc dla nich.

 

Przyznawana przez Radę Europy rokrocznie nagroda praw człowieka nosi imię zmarłego w 2011 roku praskiego obrońcy praw człowieka, a późniejszego prezydenta Czech Vaclava Havla.

 

Do tegorocznej nagrody nominowani byli także serbska dziennikarka Gordana Igrić oraz fundacja praw człowieka Rene-Cassin z Londynu. Wręczono im okolicznościowe dyplomy "za szczególne zasługi dla obrony praw człowieka".

 

Zobacz wstrząsające wyznania jazydzkich dziewcząt

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?