Zmarł ceniony przez Benedykta XVI rabin Jacob Neusner

(fot. Frippitaun / Shutterstock.com / trendz / youtube.com)

W sobotę 8 października w miejscowości Rhinebeck w stanie New York zmarł po długiej chorobie w wieku 84 lat ceniony przez Benedykta XVI rabin Jacob Neusner.

 

Ten wybitny żydowski uczony, profesor wielu amerykańskich uniwersytetów jest autorem ponad 900 książek o Torze, Misznie, Talmudzie, Midraszach oraz nt. dialogu i porozumienia judaizmu z innymi religiami.


Jacob Neuser urodził się 28 lipca 1932 roku w Hartford, w stanie Connecticut. Studiował na Uniwersytecie Harvarda, w Amerykańskim Żydowskim Seminarium Teologicznym, na Uniwersytecie w Oksfordzie oraz Uniwersytecie Yale.

 

W swojej książce "Jezus z Nazaretu" Benedykt XVI tak pisał o książce Neusnera "Rabin rozmawia z Jezusem" - "Ta religijna szczera dyskusja wierzącego Żyda z Jezusem, Synem Abrahama, bardziej niż wszystkie inne interpretacje otworzyła mi oczy na znaczenie słów Jezusa i na konieczność podjęcia decyzji, wobec której stawia nas Ewangelia?". Jacob Neusner odzwierciedlał specyficznie żydowski punkt widzenia w spojrzeniu na Jezusa i wiarę chrześcijańską, ukazując sedno tego, co dla wyznawców judaizmu przesądza o odmowie uwierzenia Jezusowi i w Jezusa. Ponadto będąc zakorzenionym w tradycji rozwiniętej przez rabinów na kanwie religii biblijnego Izraela, traktował chrześcijaństwo poważnie i z szacunkiem.

 

Jacob Neusner, będąc wierzącym Żydem i rabinem utrzymywał przyjazne relacje z teologami chrześcijańskimi. Jego książka "Rabin rozmawia z Jezusem" ukazała się w roku 2010 nakładem krakowskiego Wydawnictwa M.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook