"W społeczeństwach europejskich zabija się Boga"

(fot. youtube.com)

Gdy w społeczeństwach europejskich zabija się Boga nowymi wytycznymi, jakby automatycznie zabija się człowieka - powiedział abp Kupny podczas uroczystości uroczystościom 70-lecia istnienia parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jordanowie Śląskim.

 

Przybliżając życiorys patrona wspólnoty parafialnej, metropolita wrocławski podkreślił ważność prawa moralnego dla istnienia narodów i społeczeństw. - Kiedy prawo to nie jest poszanowane, narody upadają - przestrzegał.


Pasterz Kościoła wrocławskiego zwrócił uwagę, że chociaż św. Stanisław żył w odległych czasach, to jednak może być bliski ludziom XXI w. Przede wszystkim - tłumaczył hierarcha - jest on w stanie zrozumieć walkę o życie zgodne z wolą Bożą. - Bez obaw możemy go prosić o opiekę, wstawiennictwo i pomoc w dochowaniu wierności Bogu i Jego przykazaniom - zaznaczył, dopowiadając, że historia zna przypadki kiedy nienawiść do Chrystusa była przenoszona na nienawiść do Jego uczniów.

 

Abp Kupny zauważył, że wciąż istnieją kraje, w których giną chrześcijanie. Odwołując się do życiorysu patrona jordanowskiej parafii przestrzegał przed wyborem tzw. "świętego spokoju" za cenę zdrady wartości, w które człowiek wierzy. - Nie można osiągnąć prawdziwego pokoju z bliźnimi, nawet z najbliższą rodziną, za cenę naruszania przykazań Bożych i odmawiania Bogu tego, co mu się należy - tłumaczył arcybiskup. - Gdybyśmy w imię fałszywego spokoju pobłażali złu, zasłużylibyśmy na ten surowy osąd Chrystusa: "Kto miłuje ojca lub matkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien". Taka bezkompromisowość narazi nas na przykrość i cierpienia, ale idąc za Jezusem trzeba być przygotowanym także na krzyż - dodał.

 

W dalszej części rozważania abp Kupny nazwał św. Stanisława patronem ładu moralnego, zarówno w wymiarze jednostki jak i społeczeństwa. - Przypomina on o prymacie prawa Bożego, prawa moralnego oraz, że to prawo obowiązuje wszystkich: tych, którzy sprawują władzę i tych, którzy są jej poddani - nauczał, dodając: - To jest siła św. Stanisława: jedno prawo dla wszystkich. Ono jest normą moralności, kryterium podstawowej wartości człowieka. Tylko wówczas zachowana może być i powszechnie uznawana godność człowieka, kiedy wyjdziemy od tego prawa, od moralności, od jej prymatu. Właśnie na tym prymacie budują się państwa i narody - powiedział abp Kupny.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Jan Goździuk 00:24:29 | 2016-10-04
Gdybyśmy pobłażali złu zasłużyli byśmy na surowy osąd Chrystusa - mówi biskup.
A Chrystus mówi: nie wyrywajcie kąkolu, bo zniszczycie pszenicę. Zniszczenie chwastów należy do Pana żniwa, a nie do was.
Czyli nie walczcie ze złem, tylko dbajcie o więcej dobra.
Kogo zatem mamy słuchać?

Oceń 1 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook