Biskupi: ponownie odkryjmy dar gościnności

Biskupi: ponownie odkryjmy dar gościnności
(fot. Nicolas Economou / Shutterstock.com)
KAI / pk

Katoliccy biskupi i duszpasterze migrantów apelują o większą gościnność społeczeństw wobec uchodźców. Integracja jest nie tylko sprawą migrantów i azylantów, ale także społeczeństw ich przyjmujących, głosi oświadczenie Rady Europejskich Konferencji Biskupich CCEE opublikowane na zakończenie obrad.

Tegoroczne spotkanie - w Roku Jubileuszu Miłosierdzia - odbyło się w Madrycie w dniach 26 i 27 września, na zaproszenie bp. Ciriaca Benavente Mateosa, przewodniczącego komisji ds. migrantów w Konferencji Biskupów Hiszpanii.

Uczestnicy konferencji omówili problemy wynikające z masowego przypływu migrantów do Europy, dotychczasowe sposoby rozwiązania tej kwestii, modele integracji oraz wyzwania, wobec których stoi dziś społeczeństwo Europy.

"Wszyscy dziś znamy dramat migrantów, niezliczonych rzesz uchodźców, którzy każdego dnia starają się przedostać do Europy: na rozpadających się łodziach przez Morze Śródziemne, czy też pieszo w długich marszach śmierci. Mniej natomiast mówi się o wielkoduszności, o gotowości podzielenia się z innymi i o serdecznym przyjęciu, często towarzyszących przybywającym migrantom" - głosi komunikat końcowy. Przypomniano, że gdy chodzi o integrację tysięcy migrantów, Kościół katolicki jest od początku "w pierwszym szeregu".

DEON.PL POLECA

Biskupi przypomnieli, że integracja migrantów i uchodźców jest sprawą złożoną i nie ma dla niej jednolitych rozwiązań. Trzeba tu bowiem brać pod uwagę np. szczególne okoliczności zarówno dotyczące uchodźców, jak i regionu, w którym znaleźli schronienie. Nade wszystko należy przewalczyć lęk i niepewność. "Zanim faktycznie zostaną wzniesione mury, powstają one wcześniej w sercach ludz", stwierdzają biskupi z CCEE. Dlatego - tłumaczą - ludzie muszą się nauczyć rozumieć, co to znaczy być uchodźcą i spakować do plecaka całe swoje życie.

Jak informowali uczestnicy konferencji, Kościół katolicki we wszystkich krajach europejskich realizuje różne programy pomocy uchodźcom. Jednak ich przyjęcie i integracja nie są zadaniem tylko określonej części społeczeństwa, w tym instytucji kościelnych, lecz stanowią wyzwanie dla całego społeczeństwa, które w sposób odpowiedzialny musi włączyć się w pomoc.

W Madrycie omawiano także kilka już wcześniej poruszanych, ale ciągle aktualnych tematów, w tym m.in. handel ludźmi, obecność w Europie katolickich migrantów z Chin oraz dynamikę ewangelizacji Chińczyków w Europie.

Na zakończenie prac uczestnicy obrad spotkali się z przewodniczącym Konferencji Biskupów Hiszpanii, kard. Ricardem Blázquezem Pérezem em oraz odwiedzili Toledo - miasto, które w sposób szczególny angażuje się w pracę z migrantami. Złożyli też wizytę miejscowemu arcybiskupowi Braulio Rodríguezowi Plazy.

W ub.r. spotkanie biskupów ds. uchodźców odbyło się w Sarajewie. Jego uczestnicy zaapelowali wówczas, aby nie tylko łagodzić doraźne cierpienia migrantów, lecz starać się o współpracę z nimi oraz o włączanie ich w życie społeczeństwa. Biskupi podkreślili, że w sytuacji, gdy instytucja kościelna włącza się w pomoc uchodźcom, powinna się poczuwać do współdziałania cała społeczność katolików, gdyż - jak przypomnieli - należy być świadomym cierpień wszystkich ludzi bez względu na bariery religijne i polityczne.

***

O modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach zaapelował papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu w lipcu br., przypominając, że "modlitwa góry przenosi!".

W odpowiedzi na apel Ojca Świętego zachęcamy wszystkich, aby w pierwszym tygodniu października włączyli się w modlitwę w intencji uchodźców oraz wspólną refleksję nad tym, w jaki sposób możemy pomagać naszym braciom żyjącym w miejscach, gdzie toczy się wojna i uciekającym z krajów, w których trwają zbrojne konflikty. Niech będzie to czas szukania odpowiedzi na pytanie: Co możemy zrobić dla uchodźców?

Osoby, wspólnoty i środowiska zainteresowane zorganizowaniem modlitwy "Umrzeć z nadziei" w swoim mieście/parafii prosimy o kontakt ze Wspólnotą Sant’Egidio. Scenariusz nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.

WARSZAWA
1 października, godz. 20:00
archikatedra p.w. męczeństwa św. Jana Chrzciciela
ul. Świętojańska 8
przewodniczy kard. Kazimierz Nycz

POZNAŃ
2 października, godz. 17:00
archikatedra p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Ostrów Tumski 17
przewodniczy abp Stanisław Gądecki

KRAKÓW
3 października, godz. 20.30
kościół ojców dominkanów
ul. Stolarska 12
przewodniczy bp Grzegorz Ryś

GNIEZNO
8 października, godz. 19.30
kościół farny p.w. Świętej Trójcy
ul. Farna 6
przewodniczy abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

KOSZALIN
1 października, godz. 18
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP
bp Krzysztof Włodarczyk

Modlitwy odbędą się także w następujących miastach: Chojna, Wrocław, Suwałki, Brochów, Damasławek, Rudziniec, Gdańsk, Poznań-Pokrzywna, Sulejówek. Niebawem pojawią się szczegóły dotyczące daty i miejsc modlitwy w tych i innych miastach.

Tutaj znajdziesz więcej szczegółów:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi: ponownie odkryjmy dar gościnności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.