"W papieżu zobaczyłem przykład świętości"

(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)

W papieżu Franciszku ujrzałem jasny przykład pokory i świętości dla naszych czasów tak, jak św. Franciszek był nim dla swoich czasów - powiedział rabin David Brodman. 

 
Sędziwy gość z Izraela, przemawiający z wózka inwalidzkiego, wspominał też swe wcześniejsze udziały w tych spotkaniach, a także swe kontakty z młodymi ludźmi, którym przypominał, że ten, kto nie zna historii, jest skazany na powtarzanie jej.
 
Na wstępie zaznaczył, że w 1943 jako 7-letni chłopak trafił do obozu koncentracyjnego, a w 30 lat później został rabinem na przedmieściach Tel Awiwu. W tym roku uczestniczy po raz 10 "w tym cudownym spotkaniu" - dodał, wyrażając wdzięczność organizatorom i podkreślając, że jest pod wrażeniem tego wydarzenia.
 
Zwracając się do Franciszka, nazwał go Ojcem Świętym, zastrzegając się, że używa słowa "święty" tak jak Majmonides, gdy mówił, że największą cnotą jest pokora a pokora jest znakiem świętości. i prowadzi do niej. "W papieżu Franciszku ujrzałem jasny przykład pokory i świętości dla naszych czasów tak, jak św. Franciszek był nim dla swoich czasów. On także był skromny i święty" - podkreślił mówca.
 
Zaznaczył, że wielokrotnie rozmawiał z młodymi, "gdyż ten, kto nie zna historii, skazany jest na jej powtarzanie". Dla rabina "duch Asyżu jest najlepszym przykłądem pokory i świętości oraz odpowiedzią na tragedię Szoah i wszystkich wojen, gdyż tu mówimy światu, że można być przyjaciółmi i żyć razem w pokoju, nawet mimo różnic". I dodał, że na starość stał się "częścią tego jedynego ducha: wszyscy różni, ale wszyscy razem z odwagą dialogu, aby zapobiegać wszelkim konfliktom i tworzyć ludzski świat, w któym każdy będzie mógł rozpoznać w innym obraz Boga".
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

JerzyM 19:02:31 | 2016-09-21
Piękne słowa z ust rabina, im wiecej pokory tym wieksza nadzieja na pokój, czy wiara w Boga może dzielić ?

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

michalwojciechobrebski 18:25:22 | 2016-09-21
Jeżeli Ojciec Święty Franciszek jest pierwszym papieżem, którego świętość Rabin stwierdza, to świadczy to kiepsko o Rabinie a jeszcze gorzej o Ojcu Świętym Franciszku.
Michał Obrębski

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook