Prymas: aprobata dla nacjonalizmu jest heretycka

(fot. By J. Andrzejewski [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

"Aprobata dla tego typu myślenia nie tylko jest niewłaściwa, ale wręcz heretycka - tak nie może być. To odciąga od tego, co jest istotą chrześcijaństwa" - mówił abp Wojciech Polak, prymas Polski, podczas 26. Forum Ekonomicznego w Krynicy.

 

Przedstawiciele Kościoła Katolickiego, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak przestrzegali przed "wkradaniem się" w chrześcijaństwo nacjonalizmu czy fundamentalizmu. "Aprobata dla tego typu myślenia nie tylko jest niewłaściwa, ale wręcz heretycka - tak nie może być. To odciąga od tego, co jest istotą chrześcijaństwa" - mówił prymas.

 

Razem z nim w dyskusji pod hasłem "1050 lat - i co dalej ? Polska chrześcijańska i postchrześcijańska" uczestniczyli reżyser Krzysztof Zanussi, dominikanin o. Maciej Zięba, podróżnik Marek Kamiński i profesor z Uniwersytetu Viadrina Jens Lowitzsch. Rozmowę moderował Juliusz Braun.

 

<<Rzecznik Episkopatu: sprawa ks. Międlara została definitywnie załatwiona>>

 

"Spojrzenie ku przyszłości jest dla mnie raczej pełne nadziei" - mówił abp Polak. Według niego u fundamentu chrześcijańskiej przyszłości Polski i Europy leżą trzy elementy, o których mówił papież Jan Paweł II w Gnieźnie: Ewangelia, wizja człowieka oraz wkład w historię dziejów ludów i narodów.

 

"Ewangelia to jest podstawowa karta wokół której - myślę - tworzy się i można na niej opierać fundamenty życia społecznego" - zaznaczył. Prymas przypomniał, że Ewangelia stanowiła fundament wielkich europejskich i polskich konstrukcji ustrojowych.

 

Szansę na religijne odnowienie Europy hierarcha widzi w rozkwicie kultury duchowej młodych ludzi, które - według niego - szczególnie uwidoczniło się podczas niedawnych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. "Renesans katolickiej nauki społecznej jest oczekiwany, troska o człowieka i dobro wspólne. Musimy się zastanowić, co nas łączy i będzie w przyszłości łączyć" - mówił arcybiskup.

 

Wyraził obawę o to, że w chrześcijaństwo "wkrada się" nacjonalizm czy fundamentalizm. Podobną opinię przedstawił dominikanin o. Maciej Zięba - "Niepokoi mnie pełzający rozwój nacjonalizmu i jego łączenie z religią. To jest pogaństwo, bezbożność i herezja. To jest niebezpieczne dla Kościoła świętego" - mówił zakonnik.

 

Według niego Europa wchodzi w nową fazę. "Ostatnie 2-3 pokolenia były syte i dostatnie, ale to się skończyło. Stąd będą płynąć nowe egzystencjalne pytania o sens życia i tożsamość, to przyniesie nowe rozdania w świecie religii" - ocenił o. Zięba.

 

"Jestem przekonany o takim ważnym renesansie (…). Czekają nas czasy trudne, ale bardzo ciekawe, bo demokracja się wyczerpuje w obecnej formule, ekonomia też trzeszczy. Tu trzeba będzie przerobić bardzo poważne pytania o wartości fundamentalne. Religia ma tu coś do powiedzenia" - zaznaczył zakonnik.

 

Krzysztof Zanussi przewiduje odnowienia chrześcijaństwa w Europie, bo "konkurencyjne projekty naprawy świata, konkurencyjne źródła nadziei obumarły, Ewangelia została". "Ja bym czekał odnowienia, przypomniały o tym ŚDM, że jest młodość w chrześcijaństwie, jest przyszłość" - podkreślił.

 

"Chrześcijaństwo potrzebuje zrywu, ono musi znów porwać ludzi, jak kilka razy w historii. Myślę, że ta żarliwość, które mają nowe ruchy chrześcijańskie to obiecuje, ale z kolei ospałość szerokiej masy chrześcijan niepokoi" - dodał reżyser.

 

Zdobywca biegunów Marek Kamiński mówił o specyficznej formie wiary, jaką jest pielgrzymowanie szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela. "Na tej drodze są nie tylko chrześcijanie, są ludzie z całego świata, którzy szukają siebie. Ta droga jest przestrzenią prawdziwej wolności duchowej człowieka" - powiedział.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (25)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

tom.outlander 15:56:39 | 2016-09-10
Ten Polak ma facjatę tęczowego cieplaczka. Idę o zakład że, coś w tym jest i to by wiele mówiło o tym dlaczego ma takie poglądy

Oceń 4 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Zen09 11:00:23 | 2016-09-09
Nacjonalizm ten polski to herezja!!! ??? A czy Narodowcy głoszą Naukę Jezusa Chrystusa, zbawienia człowieka, znany jest ten nacjonalizm Niemiecki z lat 30-tych i jego skutki dla świata. I tu czym jest Internacjonalizm- doprowadzenie do umierania organizmów narodowych, za propagowaniem tego stoją Żydzi ( Infor. z google). Narodowcy to są obrońcy, Narodu, Jego kultury. Kim jest Prymas? Internacjonalistą nazwisko "Polak" ???

Oceń 7 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 11:22:12 | 2016-09-08
@Redakcja DEON
Czy można prosić o podanie tego co powiedział Prymas przez cyctatem zamieszczonym w 'leadzie': "Aprobata dla tego typu myślenia nie tylko jest niewłaściwa, ale wręcz heretycka - tak nie może być. To odciąga od tego, co jest istotą chrześcijaństwa"?

Oceń 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~WDR 05:40:09 | 2016-09-08
Tytuł jest manipulacją (nie znam całej wypowiedzi Prymasa, to wniosek tylko na podstawie tej relacji)!

Prymas nie odniósł się do nacjonalizmu jako takiego tylko powiedział świętą prawdę: Kościół jest katolicki czyli powszechny. Jego działalność nie może być widziana tylko przez pryzmat dobra jednego narodu.

Przez lata nacjonalistyczne myślenie charakteryzowało tzw. lewicę ateistyczną która oburzała się na stwierdzenie "Bóg jest na pierwszym miejscu". Zaraz sypały się oskarżenia o watykańską agenturalność czy o Kościele jako pasożycie wysysającym życiodajne soki z narodu polskiego.

Teraz dochodzi inne myślenie: wielu młodych ludzi odchodzi od Kościoła uznając jednocześnie jego istotną rolę w Polsce. Tego bardzo boi się Kościół: chrześcijaństwa zredukowanego wyłącznie do roli kulturowej. Najmocniej taką rolę Kościoła widzą polscy nacjonaliści, a w połączeniu z ich mocną retoryką...

Oceń 24 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pielesz 19:55:23 | 2016-09-07
" Krzysztof Zanussi, dominikanin o. Maciej Zięba, podróżnik Marek Kamiński i profesor z Uniwersytetu Viadrina Jens Lowitzsch. Rozmowę moderował Juliusz Braun "
Lewactwo zawsze promuje internacjonalizm, czyż nie ?

Oceń 28 23 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

.Asia. 19:08:08 | 2016-09-07
"Prawy porządek nie zabrania prowowitej miłości Ojczyzny ani nacjonalizmu. Przeciwnie: kontroluje go, uświęca i ożywia." Pius XI
Czyli Papież Pius XI też był heretykiem?

Oceń 41 18 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

radwan130 19:05:31 | 2016-09-07
Najprzewielebniejszy Ksiąd Prymas powinien pomyśleć o tem:

“Kto modli się z heretykami, sam staje się heretykiem”
– św. Agaton, Ojciec Kościoła, papież 

Oceń 22 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

faustus1985 17:25:57 | 2016-09-07
Nacjonalizm to umiłowanie Narodu - co w tym jest heretyckiego? Nacjonalizm wpisuje się zasadę "ordo caritatis".
Szowinizm - to i owszem, ale dlaczego skoro potępiamy komunizm, jako totalitarny i zakłamany ustrój, nadal posługujemy się komunistyczną retoryką i zrównujemy te dwa pojęcia? A na koniec wykład dr X. Romana Kneblewskiego.
https://www.youtube.com/watch?v=ApQ6evprYXY

Oceń 36 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chrzescijanin 17:00:04 | 2016-09-07
Brawo Ks. Prymasie!!! taki głos powinien być słyszalny dużo częściej w Polsce. Takie to oczywiste ale tak wielu tego nie rozumie: Ewangelia jest kierowana do wszystkich ludzi bez względu na rasę, narodowość etc.!!! Chrześcijaństwo jest POWSZECHNE!!!

Oceń 32 56 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook