Bp Tomasik: to jest skuteczne wychowanie

(fot. youtube.com)

Najskuteczniejsze jest wychowanie przez osobiste świadectwo wychowawcy. Dlatego życzę wszystkim rodzicom i nauczycielom wielkiej umiejętności ukazywania dojrzałej postawy własnym życiem - powiedział bp Henryk Tomasik z okazji zbliżającego się Tygodnia Wychowania.

 

Jego celem jest zwrócenie uwagi na pilną potrzebę wychowania i pomoc młodym w poszukiwaniu prawdy, która powinna być fundamentem wychowania.

 

Ordynariusz radomski przypomniał, że papież Franciszek w orędziu na ostatni Światowy Dzień Młodzieży, zwrócił uwagę na uczynki miłosierdzia. - To sposób naśladowania Chrystusa, to drogowskaz, kierunek pracy nad sobą i innymi. Ważne jest to, by rodzice i nauczyciele pobudzali młodzież do takiej postawy, kształtowania relacji w duchu uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała - powiedział bp Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

 

Krajowy duszpasterz młodzieży stwierdził również, że "pięknym znakiem prawdziwej miłości jest roztropność, czyli umiejętność dobierania środków do celu". Dlatego - jak mówił dalej - potrzebna jest dyskretna troska rodziców, by dzieci nie uzależniały się od tabletów, czy smartfonów. - Bo giną wówczas relacje osobowe. To zadanie dla nas wszystkich. Potrzebny jest czas na rozmowę i wymianę myśli - zauważył biskup radomski.

 

Z okazji rozpoczętego roku szkolnego bp Tomasik skierował prośbę do rodziców i nauczycieli o owocną współpracę obu stron w zatroskaniu o postawy dzieci i młodzieży oraz wyniki nauczania. Zachęcił też młodzież, by wybierała coraz ważniejsze wartości w życiu. - Zachęcam, abyście dobrze przygotowywali się do przyszłych zadań w dorosłym życiu. Dlatego życzę wam odwagi - powiedział ordynariusz radomski. Na koniec przypomniał słowa św. Jana Pawła II: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali".

 

Tydzień Wychowania jest inicjatywą Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Jego celem jest zwrócenie uwagi na pilną potrzebę wychowania i pomoc młodym w poszukiwaniu prawdy, która powinna być fundamentem wychowania.

 

Co roku w tematykę Tygodnia Wychowania wprowadza list biskupów. Opracowywane są również materiały przydatne w misji nauczycieli, wychowawców, rodziców i katechetów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook