Prymas Polski: w wysiłku rolnika niebo spotyka się z ziemią

(fot. episkopat.pl)

W wysiłku pracującego na roli człowieka niebo spotyka się z ziemią, a ludzki trud, wsparty Bożą łaską i Bożym miłosierdziem, rodzi trwały owoc - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy na wałach jasnogórskich z okazji corocznej pielgrzymki rolników i święta dziękczynienia za plony. 

 

Prymas Polski zwrócił uwagę, że chleb przynoszony dziś do ołtarza, jako dziękczynienie za plony, przywołuje na pamięć całoroczny wysiłek, krople potu, konkretne utrudzenie w pracy na roli oraz nadzieje i obawy o to, czy ziarno rzucone w ziemię i tym razem wyda plon obfity. - W tym wysiłku pracującego na roli człowieka niebo spotyka się z ziemią, a ludzki trud, wsparty Bożą łaską i Bożym miłosierdziem, rodzi trwały owoc - powiedział abp Polak.

 

Przypomniał także ewangeliczny opis rozmnożenia chleba. Wskazał, że wiara i modlitwa łączą się ze współczuciem i miłością, a łaska i miłosierdzie łączą się z ludzką pracą, troską i zaangażowaniem.

 

- Bóg wychodzi naprzeciw człowieka i zaprasza go do współpracy ze sobą - powiedział metropolita gnieźnieński. Dodał, że w trudzie naszych rąk, w wysiłku umysłu i działania, odnajdujemy nasze osobiste i wspólnotowe powołanie.

 

Zauważył, że w codzienność naszego życia i naszej pracy, również pracy na roli, wpisany jest krzyż i doświadczenie wielorakich trudności.

 

- Takim konkretnym krzyżem rolnika jest choćby doświadczenie różnych sytuacji pogodowych - ocenił prymas - Pójście za Jezusem drogą krzyża nie jest jednak losem jakiegoś skazańca, ale ucznia, który wobec wielu trudnych doświadczeń potrafi okazywać wrażliwość i solidarność - dodał.

 

Nawiązując do czytanej podczas liturgii Ewangelii wskazał, że kurczowe i przesadne trzymanie się tylko ziemskich zabezpieczeń czyni z człowieka niewolnika.

 

- Również w życiu i pracy rolnika może się bowiem zdarzyć, że słuszne przywiązanie do ziemi i troska o nią, jej szczególne umiłowanie, a także autentyczne zatroskanie o najbliższych, zaczynają przeradzać się w jakiś niepokój czy zachłanne oczekiwanie posiadania coraz więcej - powiedział.

 

Przypomniał, że odczuwany głód ziemi i działania wolnego rynku oraz rosnące tempo konkurencji sprawiają, że niektórzy popadają w chorobliwą pogoń za ziemią, byle tylko mieć jej coraz więcej, za środkami produkcji, za tym wszystkim, co pozwoli przetrwać w szaleńczym wirze rynkowej rywalizacji. - Sama praca dominuje wówczas nad relacjami, nad miłością i troską o rodzinę, nad życiem i tym, co jest i powinno być na pierwszym miejscu - podkreślił abp Polak.

 

- Z pewnością nadal szczególnej uwagi i przypomnienia domaga się wspólne świętowanie dnia świątecznego, zwłaszcza niedzieli - powiedział prymas. przypomniał, że jest to czas przeznaczony dla nas, dla naszych rodzin i wspólnot, czas, który przynależy do Boga, który służy naszemu wzrostowi w wierze, który ocala to, co w nas najważniejsze, najbardziej prawdziwe, najbardziej nasze, najbardziej Boże i ludzkie.

 

Hierarcha wskazał, że w polityce rolnej, tak jak i w życiu społecznym, potrzeba jasnych strategii działania i długofalowych rozwiązań opartych na ufności i przekonaniu o zaangażowaniu każdego w budowę wspólnego dobra. Wyraził także nadzieję, że i tym razem dla wszystkich, i tych z bliska i z daleka, pod polskim niebem chleba będzie pod dostatkiem, a także że będzie on solidarnie dzielony.

 

Msza święta na jasnogórskim szczycie jest centralnym punktem ogólnopolskiej pielgrzymki rolników i święta dziękczynienia za plony. W uroczystościach bierze udział prezydent Polski Andrzej Duda oraz minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook