Azerbejdżan: ogłoszono hasło podróży papieża

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Pod hasłem "Wszyscy jesteśmy braćmi" przebiegać będzie w dniach 30 września - 2 października podróż Franciszka do Azerbejdżanu, która obejmie także Gruzję.

 

Będzie to druga wyprawa obecnego papieża na Kaukaz, po jego wizycie pod koniec czerwca br. w Armenii. Logo przyszłej podróży przedstawia błękitne, czerwona i zielone płomienie obejmują stylizowany żółty krzyż.

 

Hasło papieskiej pielgrzymki czerpie natchnienie z Ewangelii św. Mateusza, gdzie na początku 23. rozdziału Jezus ostrzega przed uczonymi w Piśmie, wywyższającymi się nad innych. Nawiązuje też do nauczania Kościoła katolickiego, nieustannie przywoływanego przez Ojca Świętego, iż wszystkie istoty ludzkie są częścią jednej rodziny i są powołane do życia w braterstwie i przyjaźni.

 

Temat spotkania znajduje również odzwierciedlenie w logo: płomienie w kolorach flagi Azerbejdżanu symbolizują ten kraj, nazywany "Ziemią Ognia", żółty kolor krzyża odwołuje się natomiast do barwy Stolicy Apostolskiej i przypomina o tradycji chrześcijańskiej, obecnej od zamierzchłych czasów na tych obszarach. Płomienie nawiązują ponadto do kształtu serca i wraz z niektórymi innymi promieniami, wychodząc od środka, przypominają o trwającym obecnie Roku Miłosierdzia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

czesiek900 08:33:53 | 2016-09-04
Duchowni w ramach ‛wynoszenia się’ nad otoczenie nadali sobie tytuły w rodzaju: „Ojciec”, „Ojciec Święty”, „Jego Wielebność”, „Jego Przewielebność”, „Jego Ekscelencja”, „Jego Eminencja”. Tymczasem Jezus, mówiąc o tytułach religijnych, uczył: „Nikogo na ziemi nie nazywajcie swym ojcem” (Mateusza 23:9). Podobnie Elihu, gdy zbijał twierdzenia obłudnych pocieszycieli Hioba, powiedział: „Obym nie okazał się stronniczym wobec człowieka; człowieka ziemskiego nie będę obdarzał tytułem” (Hioba 32:21).

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?