Pakistan: nadużywanie prawa o bluźnierstwie do zbadania

(fot. PAP/EPA/FAISAL KAREEM)

Pakistan chce przebadać nadużywanie prawa o bluźnierstwie - poinformowała watykańska agencja misyjna Fides. Komisja ds. praw człowieka pakistańskiego senatu zamierza poprosić o opinię w tej sprawie prawników i przedstawicieli religii.

 

Środowiska chrześcijańskie, które sprzeciwiają się obowiązującemu prawu o bluźnierstwie nazwały inicjatywę "zachęcającym znakiem".

 

Po pierwszym posiedzeniu komisji na ten temat stało się jasne, że nie chodzi o zmianę prawa, lecz tylko o właściwe i nie prowadzące do nadużyć jego stosowanie. "80 proc. osób oskarżanych w oparciu o prawo o bluźnierstwie jest oskarżanych bezpodstawnie. Tak nie może być dalej" - cytuje agencja Fides opinię jednego z senatorów.

 

Ustawa o bluźnierstwie, nazywana też "czarnym prawem", to dwa punkty dodane w 1986 r. do pakistańskiego Kodeksu Karnego bezpośrednio pod wpływem szariatu - prawa koranicznego, aby móc karać wszelkie obelgi słowne lub czyny przeciw Allahowi, Mahometowi i Koranowi. Przypadek takiego bluźnierstwa może zgłosić każdy muzułmanin bez potrzeby przedstawiania świadka lub dodatkowych dowodów, a kara przewiduje natychmiastową rozprawę sądową w połączeniu z karą dożywotniego więzienia lub śmierci dla domniemanego sprawcy. Przepisy te są często wykorzystywane do prześladowania mniejszości chrześcijańskiej (a także innych mniejszości), która i tak jest zwykle wyzyskiwana w pracy oraz dyskryminowana w dostępie do oświaty i do stanowisk publicznych. Tylko w 2014 r. na podstawie ustawy skazano 1400 osób, głównie chrześcijan, ale również hinduistów i muzułmanów.

 

Najbardziej znanym przypadkiem stosowania tych norm w ostatnich latach jest sprawa miejscowej katoliczki Asii Bibi - żony i matki 5 dzieci - przebywającej już od 6 lat w więzieniu pod fałszywym zarzutem oszczerstwa przeciw Mahometowi. W 2015 r. jej rodzina mogła pozdrowić Franciszka dzięki hiszpańskiej organizacji HazteOir. Ojciec Święty zapewnił wówczas męża i pięć córek dzielnej kobiety, że modli się za nią i o jej zwolnienie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook