Patriarcha antiocheński kończy wizytę w Polsce

(fot. PAP/Artur Reszko)

Męski klasztor w Supraślu k. Białegostoku, jeden z najważniejszych w kraju ośrodków cerkiewnego życia monastycznego, odwiedził w poniedziałek patriarcha antiocheński Jan X. Był to ostatni punkt jego 7-dniowej wizyty w Polsce.

 

W monasterze w Supraślu hierarcha modlił się i spotkał z wiernymi w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, zwiedził również - działające w klasztornych zabudowaniach - Muzeum Ikon oraz Akademię Supraską.

 

W województwie podlaskim, uważanym za centrum prawosławia w Polsce, patriarcha antiocheński przebywał od czwartku. Wziął udział w święcie Przemienienia Pańskiego w sanktuarium na Górze Grabarce, odwiedzał prawosławne parafie i spotykał się z wiernymi m.in. w Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Zwierkach.

 

W niedzielę przewodniczył liturgii w cerkwi św. Ducha w Białymstoku - największej w kraju prawosławnej świątyni, potem odwiedził też inne cerkiewne parafie w mieście.

 

We wszystkich miejscach patriarcha mówił o tragicznej sytuacji chrześcijan w ogarniętej wojną Syrii, prosił o modlitwę za wiernych w tym kraju i na całym na Bliskim Wschodzie.

 

Po wizycie w Supraślu wyjechał do Warszawy, skąd wieczorem odleci do Bejrutu w Libanie.

 

To była pierwsza wizyta Jana X w Polsce, przebywał tu od wtorku. W Warszawie odebrał tytuł doctora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, w Pałacu Prezydenckim spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, zaś w stołecznej katedrze prawosławnej pw. Marii Magdaleny - z wiernymi i duchowieństwem.

 

Z wiernymi spotkał się również w Lublinie, tam hierarcha odwiedził też były niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku, gdzie się modlił i złożył wieniec przy Mauzoleum z prochami ofiar. Potem rozpoczął pobyt w województwie podlaskim.

 

Patriarchat antiocheński zaliczany jest do tzw. patriarchatów apostolskich, znanych z tego, że na ich terenach nauczali apostołowie. Obejmuje kanonicznie terytoria Libanu i Syrii. Współcześnie większość prawosławnych Bliskiego Wschodu mieszka na terytorium tego patriarchatu. Według źródeł arabskich, należy do niego ok. 12 mln wiernych.

 

Główną świątynią patriarchatu jest sobór Zaśnięcia Matki Bożej i Świętego Krzyża w stolicy Syrii - Damaszku. Siedzibą patriarchy jest też monaster Balamand w Libanie. 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?