Chrześcijańsko-islamskie spotkanie młodzieży w Kairze

(fot. shutterstock.com)

"Zaangażowanie młodzieży, religia i przemoc" - to temat wspólnego seminarium młodzieży Światowej Rady Kościołów (ŚRK) i sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar. Rozpoczęło się ono 19 sierpnia w Kairze. Jest to pierwszy wspólny projekt obu tych gremiów dotyczący młodzieży, poinformowała ŚRK.

 

W seminarium, które potrwa do 22 sierpnia, uczestniczy 40 młodych ludzi z 14 krajów. Połowa z nich to chrześcijanie, a druga połowa - muzułmanie. W programie przewidziane jest m.in. spotkanie z patriarchą koptyjskim Tawadrosem (Teodorem) II, z wielkim imamem Uniwersytetu Al-Azhar, Ahmadem Mohammadem al-Tayyebem, oraz z sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej, Ahmadem Abu al-Ghaytem.

Uczestnicy seminarium przedyskutują m.in. kwestię oddziaływania przesłań religijnych i zastanowią się, czy przyczyniają się one do budowania pokoju, czy też wywołują napięcia kończące się przemocą. Omawiana będzie też rola instytucji religijnych, takich jak Instytut Ekumeniczny w Bossey, czy Uniwersytet Al-Azhar w Kairze, w kontekście krzewienia pokoju.

"Religia i młodzież często znajdują się dziś w centrum wydarzeń, związanych z przemocą i radykalizmem", podkreśliła Carla Khijoyan, pełnomocniczka ds. młodzieży w ŚRK. - Naszą odpowiedzią nie jest strach i izolacja, lecz zaproszenie do współpracy i do wspólnego wyruszenia na pielgrzymkę sprawiedliwości i pokoju", dodała.

W czasie seminarium w Kairze młodzi jego uczestnicy - chrześcijanie i muzułmanie - będą otwarcie dyskutowali na "trudne i drażliwe tematy" w atmosferze wzajemnego zaufania i porozumienia, deklarują organizatorzy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

asyz 17:26:32 | 2016-08-19
"Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19)
Dlatego pilnie trzeba dawać świadectwo o obecności Boga, aby każdy mógł jej doświadczyć: chodzi o zbawienie ludzkości i o zbawienie każdego z nas. Każdy, kto zrozumie tę konieczność, będzie musiał zawołać wraz ze św. Pawłem: „Biada mi (...), gdybym nie głosił Ewangelii!” (1 Kor 9, 16).
http://www.mojepowolanie.pl/1303,a,idzcie-i-nauczajcie-wszystkie-narody-mt-2819.htm

Oceń 2 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook