Belgia: zmarł najstarszy biskup europejski

(fot. Robert Hoetink / Shutterstock.com / alchetron.com)

W wieku 102 lat zmarł w Jette w Belgii bp Jan Van Cauwelaert. Był on najstarszym biskupem europejskim i drugim najstarszym katolickim hierarchą na świecie.

 
Urodzony w Antwerpii 12 kwietnia 1914 r., bp Van Cauwelaert był od 1940 r. misjonarzem w Kongu. W latach 1954-1967 kierował tam wikariatem apostolskim, a następnie diecezją Inongo. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II. Po doprowadzeniu do nominacji lokalnego biskupa w Inongo, wyjechał z Afryki. Przeniósł się do Rzymu, gdzie został rektorem rzymskiego kolegium Zgromadzenia Niepokalanego Serca Maryi, do którego sam należał. Był też konsultorem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i wiceprzewodniczącym ruchu Pax Christi.
 
Najstarszym biskupem świata jest obecnie 104-letni abp Peter Leo Gerety, emerytowany metropolita Newarku w USA.
 
Drugie miejsce zajmuje abp Bernardino Piñera Carvallo, emerytowany metropolita La Sereny w Chile, który 22 sierpnia skończy 101 lat.
 
Na trzecim miejscu plasuje się bp Victor Garaygordóbil Berrizbeitia, urodzony w Hiszpanii emerytowany ordynariusz prałatury Los Rios (obecnie diecezja Babahoyo) w Ekwadorze, który 101 lat skończy 17 października.
 
Czwarte miejsce należy do bp. Alberta Malbois, emerytowanego ordynariusza diecezji Évry-Corbeil-Essonnes we Francji, który 101 lat skończy 17 listopada.
 
Piątym i ostatnim hierarchą, liczącym ponad 100 lat jest bp Damián Iguacén Borau, emerytowany ordynariusz diecezji San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie), który sto lat ukończył 12 lutego br.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook